Početna stranica » Celer (lat. Apium graveolens)

Celer (lat. Apium graveolens)

8 min

Celer pomaže kod niza bolesti. Ublažava giht i reumu, potiče izlučivanje mokraće, izbacuje pijesak i kamence iz bubrega i mjehura, liječi plućni katar s napadima straha i grčeva u prsima, razne kožne bolesti, djeluje protiv temperature, pospješuje cirkulaciju, utječe na rast i njegu kose

Celer u našem narodu ima mnogo naziva, a ja ću nabrojiti nekoliko: ak, ač, čereviz, opih, pitomi celer, celen, selen, selin, zelena. Rastao je u divljini širom svijeta po obalama rijeka, vlažnim i močvarnim područjima. Osobito je bio cijenjen kod starih Egipćana, Rimljana i Grka. U starom Egiptu se kao vijenac nosio na sprovodima, a nađen je i u grobnicama faraona. I kod starih Grka je bio najomiljenije cvijeće za grob i žalovanje, dok je kod Rimljana bio simbol smrti. Kada bi netko bio tako teško bolestan da se očekivala smrt, govorili su „preostaje mu samo celer”. I u našoj narodnoj poslovici se kaže: „Tko na srcu ima feler, treba uvijek jesti celer”. Celer je inače dvogodišnja biljka s vrlo snažnim, široko vretenastim i mesnatim korijenom. Prve godine razvija bogatu rozetu velikih prizemnih listova, a druge godine između listova izraste uspravna, razgranata stabljika, visoka i do 80 cm.

Listovi su tamnozeleni i sjajni, veliki i perasto razdijeljeni, a listići su klinastoga oblika i na vrhu urezani i nazubljeni. Cvate od travnja do kolovoza, a cvjetovi su sitni, žućkastozeleni, združeni u brojne štitaste cvatove. Celer uzgajamo po vrtovima i plantažno. Uzgaja se u čitavom svijetu. Neke vrste celera rastu i samoniklo, ali se ne upotrebljavaju jer bi to moglo biti opasno zbog mogućnosti zamjene s nekom sličnom i otrovnom biljkom, ponajprije s trubeljikom. Ljekoviti su svi dijelovi celera, uključujući i plodove od kojih se dobiva ljekovito ulje. Celer sadrži alkaloid apiin, eterično ulje s limonenom, selinenom, anhidridom sedanonske kiseline, asparagin, holin, obilno kalija, natrija, klora, vitamina A, B, C i E. Celer je ljekovit i kad ga uzimamo kao hranu i kao začin, za što se uzima korijen i zeleni nadzemni dio, a ponajprije listovi. Opisuje ga i preporučuje kao ljekovitu biljku i sv. Hildegarda od Bingena. Značajno je naglasiti da celer pomaže kod niza bolesti. Ublažava giht i reumu, potiče izlučivanje mokraće, izbacuje pijesak i kamence iz bubrega i mjehura, liječi plućni katar s napadima straha i grčeva u prsima, razne kožne bolesti, djeluje protiv temperature, pospješuje cirkulaciju, utječe na rast i njegu kose. Prema znanstvenim istraživanjima trudnice ne bi smjele koristiti celer u bilo kakvim pripravcima jer bi mogle nastati komplikacije. Isto tako bubrežni bolesnici i dijabetičari moraju ga koristiti u manjim količinama. Ima i osoba koje su alergične na celer i trebaju ga izbjegavati. U nastavku vam donosim desetak savjeta kako ćete koristiti celer za svoje zdravlje. 

Čaj od korijena celera. Nasjeckajte sitno korijen celera, pa uzmite 2 velike žlice i stavite u 1/4 l hladne vode i onda stavite na peć da se kuha i pustite da provri. Kada provri, skinite s peći, poklopite i ostavite poklopljeno 20 minuta, a nakon toga procijedite. Ovu pripremljenu količinu popijte ujutro natašte, a onda pripremite istu količinu navečer te ju popijte pola sata prije nego idete na spavanje. Ova kura traje svakodnevno tijekom 3 tjedna, potom se pauzira tjedan, a onda se može ponoviti još 3 tjedna po potrebi. Ovom se kurom izbacuje nagomilana voda u tkivu, sprječava se debljanje i uspješno se mršavi. Na jednak se način radi i čaj od celerova lišća, ali se on ugrije brzo do vrenja i odmah procijedi čim provri. Ovaj čaj od lišća celera pomaže na isti način kao i čaj od korijena celera.

Kura s celerom. Uzmite 2 srednja korijena celera, ogulite ih, narežite na kockice, stavite u jedan lonac i dodajte toliko vode da prekrije celer i kuhajte 10 minuta. Ovako skuhan korijen jedite tijekom dana, a vodu u kojoj se celer kuhao također popijte tijekom dana. Kura traje svakodnevno tijekom 2 mjeseca. To je vrlo djelotvoran pripravak protiv reume i gihta. Prije kure svakako je potrebno savjetovati se s liječnikom. Srčani bolesnici, trudnice i dojilje ne smiju provoditi ovu kuru.

Pripravak za kožne bolesti. Kod kožnih bolesti vrlo je djelotvorna sljedeća kura. Uzmite 1 osrednji korijen celera, ogulite ga i sitno naribajte, dodajte tome 1 naribanu jabuku, 1 veliku žlicu samljevenih oraha i 1 veliku žlicu pravoga šumskog meda. Sve dobro izmiješajte. Ovo pojedite ujutro umjesto doručka. Jedite to svako jutro tijekom 3 tjedna, potom slijedi tjedan pauze, pa se opet ponovi kura od 3 tjedna.

Sok od celera. Najljekovitiji je svježe iscijeđeni sok korijena, lista i stabljike celera. Kada radite sok, uzmite više korijena celera a manje listova jer oni daju gorak okus. Kada ste iscijedili čisti celerov sok, pijte ga triput na dan po 2 velike žlice, 15 minuta prije jela. Kura traje 2 mjeseca, a preporučujem ju osobito ženama s lijenim organima, čije su posljedice slabi mokraćni mjehur, neosjećanje hladnoće u prstima ruku i nogu i slično. Za probleme s izbacivanjem mokraće iz tijela pak preporučujem da se dnevno pije pola čaše svježega soka od listova celera. Pije se svaki dan, ujutro natašte, tijekom 3 tjedna, napravi se pauza od tjedan dana i kura se po potrebi ponovi.

Kura s čajem maslačka i sokom celera. Dođe li do trovanja tijela hranom, preporučujem sljedeću kuru čišćenja krvi i cijeloga organizma: ujutro, tijekom dana i navečer popijte po 1 šalicu čaja od listova maslačka, a svaki put nakon toga uzmite po 3 velike žlice svježe iscijeđenoga soka od korijena celera. Kura traje svakodnevno tijekom 6 tjedana. Sok od korijena celera iscijedite u sokovniku, a čaj od suhih ili svježih listova maslačka priprema se ovako: 2 velike žlice usitnjenih listova maslačka stavite u 1/4 litre hladne vode, stavite na peć i kada provri, na laganoj vatri kuhati 10 minuta i odmah procijediti.

Oblozi od celera. Uzmite sitno nasjeckani osrednji korijen i 1 list celera, stavite u 1/2 litre dobroga bijelog vina, pa na peć i kuhajte na vatri 15 minuta. Zatim skinite s peći i sve dobro izmiksajte dok se ne dobije kaša koju onda stavljate kao oblog na područje mjehura. Pazite da kaša na bude prevruća jer može oštetiti kožu. Ovi oblozi od celera pomažu kod zastoja mokrenja. Obloge stavljajte navečer prije spavanja i ostavite ih tijekom cijele noći da stoje. Kura traje sve dok zastoj mokrenja ne prestane.

Kupelj. Nasjeckajte sitno oko 200 g celera (korijena i listova), stavite u 3 litre hladne vode i ostavite da tako odstoji preko noći. Ujutro podgrijte, izlijte u jedan lavor gdje možete uroniti stopala i ruke i onda radite kupke ruku i nogu tako da ih držite u toj vodi 20 minuta, pa izvadite iz vode, ne brisati nego samo navući vunene čarape. To radite jedanput dnevno tijekom 2 tjedna. Najbolje je ove kupke raditi navečer prije spavanja. Ovo pomaže ako imate bilo kakve smetnje sa stopalima i rukama.

Celerovo ulje. Ujutro i navečer treba popiti po 1 malu žlicu ulja od gomolja i korijena celera, a nakon toga nekoliko gutljaja soka od crnoga ribiza. Kura traje svakodnevno tijekom 6 tjedana. Njome se uklanjaju živčane smetnje i slabosti živaca kao i nervozna iscrpljenost. Ulje se može nabaviti u većim ljekarnama. Može se pripremiti i kod kuće, ali je to vrlo zahtjevno i zato preporučujem da se ulje ipak kupi u ljekarni.

Mješavina za njegu kose. Napravite uvarak od celerovih listova i stabljike zajedno s listovima čička i breze. Celer se može nabaviti tijekom cijele godine u svježem obliku i zato se on uzima svjež za ovaj pripravak. Ako imate svježe listove čička i breze, uzmite njih; a ako nemate svježe, onda mogu biti i suhi. Pomiješajte jednake dijelove ovih biljaka. Uvarak zatim pripremate tako da u 2 l vode stavite 6 velikih žlica ove mješavine i kuhate 10 minuta, zatim skinete s peći, poklopite i ostavite 20 minuta poklopljeno i onda procijedite. U tom uvarku operite kosu i osušite, ali bez prethodnoga ispiranja vodom. Osim što njeguje, ova mješavina potiče rast kose.

Zaključak. U današnjoj kolumni pisao sam vam o velikoj ljekovitosti celera. Pokazao sam vam kako od celera možete pripremiti čaj, napraviti kuru s celerom, kupelj, obloge, sok od korijena i listova, ulje od celera i mješavinu za njegu kose. Iskoristite veliku ljekovitost i potencijal celera. Ipak, kod upale bubrega, trudnoće, za vrijeme dojenja i slaboga srca celer se ne smije upotrebljavati. Srčani bolesnici smiju celer upotrijebiti samo kao začin u manjim količinama.