Početna stranica » 60. Teološko-pastoralni tjedan u Zagrebu

60. Teološko-pastoralni tjedan u Zagrebu

144 pregleda

„Navještaj evanđelja u suvremenoj Europi” tema je 60. teološko-pastoralnog tjedna koji se u organizaciji Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održava od 28. do 30. siječnja u Međubiskupijskom sjemeništu na Šalati. Tema tjedna nadahnuta je postsinodskom apostolskom pobudnicom pape Ivana Pavla II. Crkva u Europi.

Najavljujući TPT u emisiji Argumenti HKR-a, koordinator trajne formacije svećenika Zagrebačke nadbiskupije mr. Tomislav Hačko podsjetio je da su prvi korijeni trajne formacije svećenika povezani upravo s Teološko-pastoralnim tjednom. Kardinal Franjo Šeper je prije šezdeset godina predložio osnivanje takvog tjedna s ciljem da u svećenicima probudi koncilski duh, tada je još trajao Drugi vatikanski koncil, ali i da se predstavi što Crkva želi postići Koncilom.

Član Povjerenstva TPT-a s KBF-a doc. dr. Branko Murić istaknuo je da tradicija od 60 godina neprekinutog održavanja TPT-a pokazuje da je on živ, a ne bi se odvijao da nema onih koji dolaze slušati i zanimaju se za teme. Teološko-pastoralni tjedan u organizaciji KBF-a Sveučilišta u Zagrebu je najveći takav pastoralni tjedan u Hrvatskoj koji okuplja svećenike iz cijele Hrvatske, Bosne i Hercegovine te iz inozemne pastve.

Govoreći o promjenama u koncepciji TPT-a, dr. Murić istaknuo je da su predavanja sve dinamičnija, ima i više predavača. U program su uvedeni i ljudi iz baze, uključeni u pastoral koji imaju što reći i s praktične razine, tako da TPT ne ostane samo na visokoj znanstvenoj razini, nego da dotakne one kojima je namijenjen. Cilj je da se u budućnosti na TPT-u nađu i studenti, laici i svi zainteresirani.

Tjedan je na svečanosti, u utorak 28. siječnja, otvorio dekan KBF-a Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Mario Cifrak nakon čega je uslijedilo predavanje Crkva u Europi mons. dr. Hrvoja Škrleca. U podne je upriličeno Euharistijsko slavlje.

Popodnevni program započeo je predavanjem Odrazi europskih duhovnih i religijskih gibanja u Hrvatskoj, a održao ga je prof. dr. Željko Tanjić; na temu Kršćanska poruka pred kritikom prosvjetiteljstva govorio je izv. prof. dr. sc. Stjepan Radić, a izlaganje Je li moguća evangelizacija u postmodernoj kulturi? Održao je doc. dr. Davor Šimunec.

U srijedu, 29. siječnja o ulozi kerygme u kršćanskoj vjeri i kulturi govorio je prof. dr. Franjo Vidović, o obnovljenoj važnosti prve kerygme za Crkvu i društvo danas izlagao je doc. dr. Drago Tukara, a o zajedničarskim moralnim i socijalnim učincima kerygme predavanje je održala izv. prof. dr. Zorica Maros.

U popodnevnim satima na temu Zakon sa Sinaja i Crkva koja naviješta u kontekstu krize identiteta u Europi govorio je dr. Jakov Rađa, a o obitelji kao mjestu prvog navještaja u novim kulturnim okolnostima govorio je dr. Matilda Stanić i Branimir Stanić, dipl. nov.

„Uzvjerovah, zato besjedim, i mi vjerujemo pa zato besjedim” (2 Kor 4,13). Homilija: susret u riječi – susret u slavljenom Otajstvu” bila je tema izlaganja prof. dr. Ivice Žižića.

Danas, 30. siječnja – program je započeo u devet sati temom pod nazivom „Liturgijsko slavlje: ispovijest vjere i(li) navještaj vjere” koju izlaže izv. prof. dr. Ante Crnčevića, o temi „Kerygma u izgradnji autentičnosti” govorit će doc. dr. Denis Barić, a o digitalnom svijetu kao području novog naviještanja predavanja će održati doc. dr. Krunoslav Novak i dr. Ivan Uldrijan. U 12 sati je plenarna rasprava dok će Tjedan će u 13 sati zatvoriti dekan KBF-a u Zagrebu dr. Cifrak.

Inače, Teološko-pastoralni tjedan znanstveni je i pastoralni skup teologa u promišljanju nad aktualnim temama koje dotiču život Crkve, s ciljem trajne izobrazbe i usavršavanja nositelja raznih službi i poslanja u Crkvi: biskupâ, prezbiterâ i đakona, redovnika i redovnica te vjernikâ laika. Skup je otvoren i svima drugima koji se zanimaju za ove teme.