Početna stranica » Nadahnuća Duha Svetoga

Nadahnuća Duha Svetoga

214 pregleda

Krist nas poziva da budemo savršeni poput našega Oca nebeskoga. Svi smo pozvani na svetost. Svetost se ostvaruje cijeli život, uz Božju pomoć. Prema riječima sestre Faustine, najkraći put do svetosti jest vjernost nadahnućima Duha. Važno je pozorno osluškivati, prihvaćati i primjenjivati nadahnuća Duha. Evo nekoliko korisnih savjeta kako da se otvorimo poticajima koji dolaze od Duha (usp. J. Philippe, U školi Duha Svetoga).

Zahvaljujmo Bogu i slavimo ga. Ako zahvaljujemo Bogu za primljene milosti, posebno za nadahnuća, onda nam Bog daje nova nadahnuća. Nezahvalnost zatvara vrata Božjoj milosti. Slaveći i hvaleći Boga, čistimo duše i primamo nove poticaje. Zahvalno i radosno srce prima poticaje Duha.

– Težimo za nadahnućima i molimo za njih. Potrebno je uvijek moliti za nadahnuća Duha, a posebno kad smo pred važnim životnim odlukama, kao što je i Isus činio. Kad prolazimo kroz duhovnu pustinju, korisno je da se povučemo u osamu (ili na duhovne vježbe) i intenzivno  molimo Duha Svetoga da nam otkrije uzroke te suhoće.

– Donesimo odluku da Bogu nećemo ništa odbiti. Nastojmo biti poslušni Bogu u svemu, i u malim i u velikim stvarima. Nastojmo vršiti Očevu volju u svemu pa će Njegova nadahnuća biti obilnija. To činimo slobodno i s ljubavlju, a ne iz straha.

– Budimo poslušni Ocu i puni povjerenja poput djeteta. Svaka vjernost milosti privlači nove i obilnije milosti. Zato prvo budimo vjerni (poput djeteta) Očevoj volji koja je poznata i bez posebnih poticaja Duha. Očeva volja se općenito pokazuje kroz Božje zapovijedi (Biblija), kroz Crkvene zapovijedi (Katekizam), kroz ono što od nas zahtijeva naše zvanje i zanimanje. 

– Predajmo se Božjoj volji koja se očituje i kroz razne događaje. Kad dođu teški i bolni događaji u naš život, onda se možemo buniti protiv Boga, možemo ih prihvatiti pasivno (fatalistički), ali možemo ih prihvatiti slobodno, s vjerom da će Bog taj križ preokrenuti u blagoslov za nas i naše bližnje.

– Borimo se protiv navezanosti na stvorenja. Ne možemo dobiti poticaje Duha ako smo navezani na materijalne stvari (novac), prolazne užitke i svjetovnu slavu (razne ideologije), na svoju „mudrost”. Samo čisto i slobodno srce prima poticaje Duha.

– Njegujmo tišinu i mir u svojoj nutrini. Ako je naša nutrina bučna (od misli, maštanja i riječi) i nemirna (zbog zabrinutosti), onda ne možemo čuti tihi i blagi šapat Duha, koji uvijek govori i djeluje mirno i blago.

– Budimo vjerni i ustrajni u tihoj unutarnjoj molitvi. Bez ove vrste molitve ne možemo donositi odluku da ćemo biti vjerni Božjoj volji. Uđimo u svoju sobu (nutrinu), zatvorimo vrata (svjetovnim brigama) i pomolimo se Ocu koji je u skrovitosti (usp. Mt 6,6).

– Ispitajmo što nam srce govori. Nadahnuća Duha ne dolaze iz mašte i razuma, nego iz dubine srca. Samo osluškujući svoje srce možemo „razlikovati duhove”, možemo razlučiti što dolazi od nas (iz unutarnjih rana), što od demonskih djelovanja (od napasti) a što od poticaja Duha.

– Otvorimo srce duhovniku i ispovjedniku. To će nam pomoći da lakše prepoznajemo i slijedimo poticaje Duha.