Početna stranica » Kraljice, princeze i plemkinje koje su bile svetice

Kraljice, princeze i plemkinje koje su bile svetice

302 pregleda

Mnogi su kraljevi i kraljice nalazili nadahnuće u Evanđelju i živjeli ga u svojim javnim životima, nadahnjujući ljude kojima su vladali

Kroz povijest su mnogi kraljevi i kraljice bili ili veliki grešnici ili nadahnuti sveci. Svatko je imao izbor upotrijebiti svoju moć za veće dobro ili njome gospodariti nad drugima kako bi ispunio svoje osobne želje. Srećom, mnogi su kraljevi i kraljice nalazili nadahnuće u Evanđelju i živjeli ga u svojim javnim životima, nadahnjujući ljude kojima su vladali. Ovo su neke od mnogih plemkinja koje su kroz svoj život slijedile Krista i koristile svoju moć da pomognu drugima u potrebi.

Sveta Jadwiga Poljska (14. st.) – poljska kraljica  

Sveta Jadwiga se brinula za školovanje mladih Poljaka i Litavaca, a otvorila je i mnoge bolnice, podigla crkve i samostane, osnovala biskupiju u Vilniusu te uvela u liturgiju narodni jezik. Osobito je brinula o siromasima, ljudima u nevolji i potlačenima, zbog čega ju je narod već za života štovao kao sveticu. Pripisuju joj se i mnoga čudesa. Prema predaji bila je mističarka kojoj se kod molitve pred crnim križem u Wawelskoj katredali ukazivao Isus Krist.

Sveta Jelena Križarica (4. st.) – carica Rimskog Carstva i majka cara Konstantina

Sveta Jelena Križarica je tijekom svog životapritjecala u pomoć svim potrebitima. Siromasima je dijelila novac i odjeću, oslobodila je mnoge zatvorenike i osuđenike na prisilni rad i pomagala je prognanicima. Zaslužna je za pronalaženje Kristovog križa i drugih instrumenata Kristove muke. Majka je cara Konstantina Velikog.

Sveta Margareta Škotska (11. st.) – engleska princeza i škotska kraljica

Kraljevski par, škotski kralj Malcolm III. i Margareta, vođeni pozitivnim Margaretinim utjecajem i vjerom, brinuli su o svim svojim podanicima, osobito siromasima zbog čega su ih svi poštovali. Smatra se da su godine njihove vladavine bile najbolje godine za Škotsku. Gradili su i brojne crkve, a Margareta je zapamćena kao kraljica koja je pokrenula vjersku reformu u Škotskoj i svakodnevno prala noge siromasima.

Sveta Elizabeta Portugalska (14. st.) – portugalska kraljica

Sveta Elizabeta Portugalska je smisao svoga života prepoznavala u djelima ljubavi prema bližnjemu. Nakon što je ostala udovica, potpuno se posvetila dobrim djelima u korist siromaha. Prodala je sav svoj imetak, a novac podijelila sirotinji i samostanima te obukla habit franjevačke trećoredice, a zatim stupila u samostan klarisa.

Sveta Margareta Ugarska (13. st.) – kći mađarskog kralja Béle IV.  

Sveta Margareta Ugarska je rođena u hrvatskom gradu Klisu, a njeni roditelji su se zavjetovali da će Margaretu u znak zahvalnosti za slobodu svoje zemlje posvetiti dragom Bogu. Tako je već u  dvanaestoj godini položila redovničke zavjete. Svoj život je potpuno posvetila Kristu, asketskom životu, služenju bolesnika i djelima milosrđa. 

Sveta Elizabeta Ugarska (13. st.) – kći ugarsko-hrvatskoga kralja Andrije II. 

Ova princeza Ugarskog kraljevstva bila je nadaleko poznata po svojoj velikodušnosti prema siromašnima. Nakon što je ostala udovica potjerana je s dvora i oduzeli su joj  djecu, a ona se njima u prilog odrekla baštine i kao franjevačka trećoredica prihvatila u potpunosti evanđeosko siromaštvo. Tijekom života tješila je siromahe, hranila gladne i brinula o bolesnima i nemoćnima.

Sveta Matilda (10. st.) – njemačka kraljica

Matilda se udala za Henrika I. čime je postala ne samo vojvotkinja, već i kraljica i majka čitave saske zemlje. Bila jako posvećena molitvi i poznata po davanju milostinje i gostoljubivosti koju je iskazivala hodočasnicima, a tijekom života je s mužem sagradila brojne crkve i utemeljila nove samostane. Službeno nije proglašena svetom, ali je Nijemci štuju kao svoju prvu svetu kraljicu.

(Izvor: Aleteia)