Čini se kako će priraštaj stanovništva u svijetu dosegnuti vrhunac u 21. stoljeću prije nego što počne opadati. Ovo su podaci nove studije Ujedinjenih naroda objavljene 2024., a temelje se na 1900 popisa stanovništva u 237 zemalja između 1950. i 2023. godine.
Izvješće je pokazalo da je više od polovine zemalja u svijetu palo ispod održive stope nataliteta, a ona iznosi 2,1 poroda po ženi. Svjetski prosjek nataliteta je trenutno 2,25 poroda po ženi, što znači da broj stanovništva raste, ali ta je stopa već sada niža od one zabilježene 1990. godine koja je iznosila 3,25 poroda po ženi. Važno je napomenuti da se ne očekuje rast ovoga procenta, piše Aleteia.
Grafikoni UN-a koji se mogu pogledati na ovoj stranici, pokazuju stalan i ponekad dramatičan pad od onoga zabilježenoga 1963. godine, a koji je iznosio 5,31 poroda po ženi. Primjerice, od 1970. do 1980. globalna stopa nataliteta je pala s 4,82 na 3,74. Današnji trenutačni globalni prosjek od 2,25 najniža je zabilježena stopa nataliteta.
Grafikoni stanovništva po kontinentima bili su gotovo ujednačeni u padu nataliteta. Dok su 1951. godine Azija, Latinska Amerika i Karibi bili značajno viši od Oceanije, Europe i Sjeverne Amerike, danas su oni oko 1,8. Europa ima najnižu stopu nataliteta od svih kontinenata od 1,4 poroda po ženi, a slijedi je Sjeverna Amerika s 1,6.
Do sredine 70-ih godina prošlog stoljeća samo je u Africi rastao natalitet, a onda je počeo padati. Afrika je i dalje kontinent s najvećom stopom nataliteta u svijetu od 4,07 poroda po ženi, ali i to je daleko od 1978. godine kada je na cijelom kontinentu bilo prosječno 6,69 poroda po ženi.
Ovo izvješće ne spominje rješenja za pad svjetske populacije, iako napominje da bi svjetska populacija mogla dosegnuti svoj vrhunac 2080. godine. U svibnju je papa Franjo govorio o globalnoj populaciji. U svom govoru, sugerirao je da mnogi problemi u svijetu proizlaze iz nedostatka nade:
„U korijenu zagađenja zraka i gladi u svijetu nisu rađanje djece, već izbori onih koji misle samo na sebe. Delirij neobuzdanog, slijepog i razuzdanog materijalizma, konzumerizma, poput zlog virusa u korijenu razjeda postojanje ljudi i društva.“ Papa Franjo nastavlja kako „sebičnost čini čovjeka gluhim za Božji glas (…) domovi se pune stvarima a prazne djecom, a to ih čini vrlo tužnim mjestima.“