Početna stranica » Na temeljima humanizma i krš­ćanstva

Na temeljima humanizma i krš­ćanstva

413 pregleda

Od samog početka djelovanje Udruge usmjereno je na pomaganje Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom kao na primjer opremanje đačke kapele, tehničko opremanje učionica, numizmatičke zbirke, prirodoslovne zbirke, darovanja vrijednih knjiga za knjižnicu te novčani prilozi za đačku tombolu i studijska putovanja

Ideja o udruživanju bivših đaka Franjevačke klasične gimnazije Visoko postojala je i prije nego što je sama Udruga utemeljena 1996. godine, a neposredni povod bio je povratak profesora i đaka Franjevačke klasične gimnazije iz progonstva u Visoko 1997. godine. Tada su se bivši učenici gimnazije okupili u Udrugu kako bi sukladno svojim mogućnostima pomogli obnavljanju odgojno-obrazovnog rada gimnazije. Kako se 2016. obilježava dvadeseta obljetnica postojanja Udruge, to je prigoda da se kratko predstavi svrha utemeljenja, područja rada te posebice neki vidovi djelovanja Udruge đaka Franjevačke klasične gimnazije Visoko iz Zagreba u protekla dva desetljeća.

Svrha i osnivanje

Udruga je osnovana 6. srpnja 1996. u Zagrebu na inicijativu bivših đaka Franjevačke klasične gimnazije i konvikta u Visokom. Tu inicijativu nadahnjuje ljubav prema visočkom duhu i hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini na temeljima humanizma i krš­ćanstva. Osnivačka skupština je održana u prostorijama Matice hrvatske u Zagrebu na kojoj su sudjelovali 43 đaka i na kojoj je izabrano vodstvo Udruge. U Njemačkoj je pak 19. listopada 1996. godine u prostorijama župnog centra Vater unser – Gemeinde, u Böblingenu utemeljena podružnica Udruge koja je dobrotvorna “Udruga bivših đaka i prijatelja Franjevačke klasične gimnazije u Visokom”.

Bivši đaci Franjevačke klasične gimnazije Visoko na saboru održanom 28. lipnja 1997. donijeli su Statut Udruge đaka Franjevačke klasične gimnazije Visoko (Societas discipulorum gymnasii franciscani in Visoko). Taj Statut Udruge je potom usklađen sa zakonima o udrugama Republike Hrvatske iz 2001, a novi Statut, koji je pak usklađen sa Zakonom o udrugama u Republici Hrvatskojod 6. lipnja 2014, donesen je na 18. saboru Udruge 13. lipnja 2015. u Zagrebu.

Prema Statutu Udruge njena svrha, ciljevi i područja djelovanja su: okupljanje, povezivanje i međusobno pomaganje bivših đaka Franjevačke klasične gimnazije u Visokom; održavanje veza sa sadašnjim i budućim naraštajima Franjevačke klasične gimnazije u Visokom, pomaganje njenom radu i ostvarivanje njenih ljudskih, krš­ćanskih te odgojno-obrazovnih vrednota u društvu; njegovanje i promicanje kulturnih, duhovnih i nacionalnih vrednota hrvatskoga katoličkog naroda u Bosni i Hercegovini te aktivno zalaganje za njegovu opstojnost i kvalitetniju budućnost; njegovanje ljudske solidarnosti i djelotvorne pomoći svima kojima je potrebna; organiziranje znanstvenih i stručnih simpozija, likovnih izložbi, okruglih stolova, predavanja; obilježavanje važnih obljetnica crk­vene i nacionalne povijesti hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini te u vezi s time objavljivanje zbornika, spomen-spisa, monografija i drugih izdanja; izdavanje godišnjeg biltena Udruge; suradnja s drugim udrugama, zakladama, vjerskim, kulturnim i drugim ustanovama u Republici Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i inozemstvu čiji su ciljevi podudarni ili komplementarni s ciljevima Udruge te promicanje ekumenizma, dijaloga i tolerancije među svim ljudima i narodima.

Djelovanje Udruge

U djelovanju Udruge mogu se istaknuti zajedništvo, kolegijalnost njenih članova, međusobna solidarnost, kulturno djelovanje te promicanje krš­ćanske uljudbe i obitelji.

Zajedništvo i druženje članovi Udruge “žive” i doživljavaju redovito na godišnjim okupljanjima, saborima, kojih je dosad bilo osamnaest te od kojih je najveći broj održan u Hercegovačkom franjevačkom samostanu Dubrava u Zagrebu, dva u Visokom, po jedan u samostanima Jajce, Široki Brijeg, Franjevačka teologija Nedžarići u Sarajevu, Rama-Š­ćit, Livno, Tolisa, franjevačka župa Sesvetska Sopnica u Zagrebu te ovogodišnji u Napretkovom kulturnom centru – HKD Napredak, Zagreb.

Od samog početka, djelovanje Udruge usmjereno je na pomaganje Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom, kao na primjer opremanje đačke kapele, tehničko opremanje učionica, numizmatičke zbirke, prirodoslovne zbirke, darovanja vrijednih knjiga za knjižnicu te novčani prilozi za đačku tombolu i studijska putovanja. Udruga je solidarna i sa svojim članovima i njihovim obiteljima kojima je potrebita prijeka pomoć za život, pomoć pri kupovanju skupih lijekova za liječenje, traženje posla za članove obitelji Udruge te pomoć studentima koji su slabijeg imovnog stanja.

U dva desetljeća postojanja Udruge ističe se kulturno djelovanje kao organiziranje i održavanje znanstveno-stručnih skupova, predstavljanje knjiga, umjetničkih izložbi, snimanje franjevačke duhovne glazbe i medijsko predstavljanje različitih projekata. Udruga je održala nekoliko zapaženih znanstveno-stručnih skupova: u povodu tristogodišnjice prodora Eugena Savojskog u Bosnu, u studenom 1997. u Starogradskoj vijećnici u Zagrebu; Dies academicus, u čast 85. rođendana fra Ignacija Gavrana 13. veljače 1999, u Starogradskoj vijećnici u Zagrebu; u povodu 100. obljetnice rođenja dr. fra Rastislava Drljića i dr. fra Berislava Gavranović, 29. travnja 2000. u Starogradskoj vijećnici u Zagrebu; znanstveni simpozij u Zagrebu 22. lipnja 2002. Pogled u Bosnu. Bosanski franjevci i suvremena sakralna umjetnost u Starogradskoj vijećnici u Zagrebu. Zatim je, 8. prosinca 2005, u suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i franjevačkim samostanom Gorica-Livno Udruga organizirala znanstveno-stručni skup na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Dr. fra Mihovil Sučić, liječnik i kirurg, u povodu 140. obljetnice smrti. U povodu 75. obljetnice smrti dr. fra Julijana Jelenića, u suorganizaciji s Franjevačkom provincijom Bosnom Srebrenom iz Sarajeva, Udruga je organizirala Međunarodni znanstveni skup u Orašju, 13. i 14. listopada 2006. Udruga je znanstveno-stručnim skupovima 2. lipnja 2007. u Beču i 3. lipnja 2007. godine u Zagrebu obilježila 150. obljetnicu smrti fra Ivana Franje Jukića. Također je 15. prosinca 2007. održala znanstveni kolokvij na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u povodu 60. obljetnice rođenja člana Udruge, prof. dr. Ive Pranjkovića.

U zadnjih nekoliko godina Udruga je svoje djelovanje usmjerila na digitalno područje, otvorila je vlastitu mrežnu stranicu te svoje članove kao i društveno-kulturnu javnost o važnim događajima i projektima informira putem te stranice. Pored brojnih predstavljanja knjiga, Udruga je sudjelovala u medijskoj praizvedbi filma o fra Vjeki Ćuriću naslovljenog Vjeko – bosanski fratar mučenik 26. studenog 2009. u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu. U suorganizaciji s franjevačkom župom sv. Marije Anđeoske – Sesvetska Sopnica, 9. prosinca 2011. u istoj dvorani, Udruga je predstavila film Podmilačje – dokumentarni film o svetištu sv. Ivana Krstitelja za koji je režiju i scenarija napisao Vlatko Filipović.

Udruga je objavila nosač zvuka franjevačke glazbe naslovljen Pjesma nad pjesmama. Izbor pjesama VIS-a Jukić. Riječ je o multimedijskom projektu koji se sastoji od nosača zvuka Pjesma nad pjesmama. Izbor pjesama VIS-a Jukić, zatim od notne knjige Pjesma nad pjesmama koju je uredio Ante Gelo i od glazbenog spota Pjesma nad pjesmama za koji je scenarij napisao Filip Philatz Filković, a izvodi Tereza Kesovija. Medijsko predstavljanje tog franjevačkog albuma, Udruga je organizirala 20. studenog 2013. u Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu, na kojemu je sudjelovalo desetak medijskih kuća uz nazočnost aranžera Ante Gele te izvođača Ivane Husar Mlinac, Marije Husar Rimac, Tereze Kesovija i Ivana Mikulića. Album Pjesma nad pjesmama. Izbor pjesama VIS-a Jukić dobio je Porina 2014. godine za najbolju duhovnu pjesmu godine 2014. Osim navedenog glazbenog franjevačkog albuma, Udruga je pripremila za objavljivanje nosač zvuka Memorabilia Bosne Srebrene za koji je tekst priredio Jozo Džambo, tekstove čitali hrvatski glumci Joško Ševo i Dragan Despot, a glazbu aranžirao Ante Gelo.

Akademski slikar Vlatko Blažanović, član Udruge, u prigodi održavanja navedenih znanstveno-stručnih simpozija, naslikao je portrete fra Ignacija Gavrana, fra Rastislava Drljića, fra Julijana Jelenića te portret fra Alojzija Ištuka u povodu proslave njegove zlatne mise. Osim slikovnih predstavljanja poznatih likova iz kulturne i duhovne franjevačke povijesti hrvatskog naroda, u biltenima je predstavljeno i nekoliko pisanih portreta kao portret Dalibora Brozovića.

Izdanja Udruge

Udruga objavljuje redovito godišnje Bilten Udruge đaka Franjevačke klasične gimnazije Visoko – Zagreb. Bilten ima svoj ISSN 1332-3830 za tisak, a od 2015. ima novi ISSN 1849-7802 za on-line izdanje koji je dodijelila Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu. Uz tekstove biltena tu su i slikovni prilozi umjetnika poput Đure Sedera, Dubravke Babić, Ivice Šiška, Vlatka Blažanovića, Dijane Širić, Hrvoja Šercara, Rudolfa Labaša, Vladimira Herljevića, Tihomira Lončara, Marijana Dadića, Ante Lešića. Pored Biltena Udruga je dosada objavila zbornike radova s naprijed navedenih znanstveno-stručnih skupova, Leksikon članova Udruge đaka Franjevačke klasične gimnazije Visoko iz Zagreba te multimedijski projekt franjevačke glazbene kulture.

U ovom kratkom osvrtu nije moguće navesti sve ono što je Udruga tijekom dva desetljeća uradila, stoga su predstavljene samo neke njene aktivnosti. Imajući u vidu društvene i kulturne okolnosti u kojima Udruga djeluje, može se kazati kako Udruga naglašeno djeluje kulturno, zatim kolegijalno i solidarno te kako njeni članovi u osobnom i profesionalnom životu promiču krš­ćansku uljudbu i vrijednosti obitelji – u čemu im nedvojbeno pomaže “duh visočki”, naime, humanistička i krš­ćanska filozofija života za koju su odgojeni i obrazovani i u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji Visoko.

(Godišnjak Kalendar sv. Ante 2016.)