Početna stranica » Božji blagoslov je potreban za brak i obitelj

Božji blagoslov je potreban za brak i obitelj

9 min

Da bismo se sačuvali od ove moralne zbunjenosti koja vlada danas u društvu i Crkvi, trebamo više proučavati Bibliju i Katekizam Katoličke Crkve te se češće moliti i postiti.  Posvetimo sebe i svoje obitelji Srcu Isusovu i Marijinu

Prva Božja ustanova jest brak i obitelj. U brak se ulazi ženidbom. Ženidbenim savezom muškarac i žena se vezuju u prisno zajedništvo života i ljubavi. Po svojoj naravi ženidba je određena za dobrobit ženidbenih drugova i za rađenje i odgoj djece, a ženidbu između kršćana Krist je uzdigao na dostojanstvo sakramenta. Sakramentalna milost usavršuje ljudsku supružničku ljubav, učvršćuje njihovo nerazrješivo jedinstvo i posvećuje ih na putu u vječni život (KKC 1660-1661). Bog izlijeva svoj blagoslov na obitelj, koja je „domaća crkva”. Sam se Sin Božji rodio i odrastao u krilu svete obitelji Josipa i Marije. I prvo čudo Krist je učinio na svadbi u Kani, i to na nagovor svoje Majke.

Biblija i crkveni dokumenti stalno ističu da Bog želi izliti obilje svoga blagoslova na obitelj, temeljnu stanicu svakoga društva. Bez zdravih i blagoslovljenih obitelji nema ni zdravoga društva. Međutim, današnje društvo je „na smrt bolesno” jer su brak i obitelj u velikoj duhovnoj i moralnoj krizi. Ova kriza vjere i vrednota pogađa i samu Crkvu. Posebno su danas uzdrmani temelji braka i obitelji zbog tzv. „rodne ideologije” (rodna ili gender ideologija tvrdi, suprotno prirodi i znanosti, da se ne rađamo kao muško i žensko, već to postajemo po odgoju, po vlastitom izboru i spolnoj orijentaciji) koja se nameće društvu preko državnih zakona. Crkveni vrh odbacuje ovu neznanstvenu teoriju koja potkopava brak i obitelj. Papa Benedikt XVI. smatra da je ova marksistička teorija „grijeh protiv Boga Stvoritelja”, a papa Franjo to naziva „ideološkom kolonizacijom”. Nažalost, ima katoličkih biskupa i svećenika koji, prihvaćajući ovu protuprirodnu ideologiju, podupiru istospolne „zajednice” i dijele im crkveni „blagoslov”. Vatikan je 16. 3. 2021. godine jasno izjavio da se ne mogu blagoslivljati „istospolne zajednice” jer su grešne. Crkva ne osuđuje grešnike nego grijeh.

Kriza obitelji

Na ovu duboku krizu obitelji i života (abortus, eutanazija, istospolne zajednice) upozorila je Gospa Fatimska. Kardinal Carlo Caffara kaže da mu je sestra Lucija iz Fatime rekla o toj krizi ovo: „Konačna bitka između Gospodina i vladavine Sotone vodit će se oko braka i obitelji. Ne bojte se, jer svatko tko radi za svetost braka i obitelji uvijek će biti napadan i naići će na protivljenje u svakom pogledu, jer ovo je odlučujuće pitanje. Ipak, Gospa je Sotoni već satrla glavu.” Ivan Pavao II. bio je svjestan toga: ako se uruši temeljni stup stvaranja – obitelj, onda će se urušiti i cijela zgrada – društvo. Zato je zadužio kardinala Caffaru da uspostavi Papinski Institut za studij o braku i obitelji (Papa Franjo je 8. 9. 2017. ustanovio novi Papinski teološki institut Ivan Pavao II. za nauk o braku i obitelji.) kako bi zaštitio i osuvremenio ove temeljne kršćanske vrednote.

Da bismo se sačuvali od ove moralne zbunjenosti koja vlada danas u društvu i Crkvi, trebamo više proučavati Bibliju i Katekizam Katoličke Crkve te se češće moliti i postiti. Posvetimo sebe i svoje obitelji Srcu Isusovu i Marijinu. Bog, bogat milosrđem, želi izliti svoj blagoslov na obitelji (u Bibliji se riječ blagoslov spominje preko 400 puta, riječ prokletstvo oko 200 puta). Milosrdni Isus nudi blagoslove iz svoga probodenog Srca svim ljudima. Bog je u Starom zavjetu zapovjedio svećenicima da mole i blagoslivljaju svoj narod. Dobro nam je poznat Aronov blagoslov koji je rado koristio i sv. Franjo Asiški (usp. Br 6,24-26). Novozavjetni svećenici, Kristovi apostoli i njihovi nasljednici, blagoslivljaju pojedince i obitelji. Posebno je važan blagoslov na kraju mise.

Božji blagoslov za sebe, brak i obitelj

Nadam se da će nam pomoći i ovih deset savjeta ili korak koji se temelje na Bibliji (usp. Dražen Bušić Kako primiti potpuni Božji blagoslov za brak i obitelj, Zagreb 2019.). Držimo se ovih uputa pa ćemo se zaštiti od štetnih ideja bezbožnoga „humanizma” i straha od virusne pandemije te primiti velike Božje blagoslove za sebe i svoje obitelji.

1. Prihvatite Isusa za svojega Gospodina.

Najveći blagoslov je dar spasenja ili vječnoga života. Vječni život počinje krštenjem i vjerom u Krista i njegovo uskrsnuće. Bog traži da vjeru priznajemo ustima. Sv. Pavao kaže: „Jer ako ustima ispovijedaš da je Isus Gospodin, i srcem vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen” (Rim 10,9). Zato nije dovoljno samo u srcu vjerovati, nego trebamo i ustima ispovijedati ono što vjerujemo. Stoga se ispovijest vjere – Vjerovanje – naglas izgovara na sv. misi ili pri moljenju krunice.

2. Živite radosno vjeru u svetosti i pravednosti.

Ako smo osobno prihvatili Isusa za Spasitelja, onda ćemo se truditi živjeti radosno, sveto i pravedno, zahvalni za dar vjere. Sveti Pavao nas poziva na radost: „Radujte se u Gospodinu uvijek. Ponavljam: radujte se!” (Fil 4,4). Grijesi nam „kradu” radost, posebno grijeh nepraštanja. Svi mi griješimo. Zato se moramo kajati za grijehe i ispovijedati ih. Ako drugima ne praštamo od srca, onda ostajemo u grijehu i gubimo mir i radost. Bog nam, naime, oprašta grijehe onako kako i mi opraštamo dužnicima našim. Ako ne praštamo srcem, onda nismo ni milosrdni poput Oca na nebesima. Nepraštanje, uz oholost i neposlušnost, jest najveća prepreka za primanje blagoslova.

3. Odlazite u crkvu i primajte sakramente.

Po krštenju smo postali članovi Crkve. Stoga je važno da nedjeljom i svetkovinama idemo na svetu misu. Obiteljska molitva kod kuće ne može zamijeniti liturgijska slavlja u župnoj zajednici. Zajednička molitva ima veću snagu od osobne. Zato ne propuštajmo svetu misu bez opravdanoga razloga. Mnogi su pojedinci i obitelji izgubile blagoslove kada su prestali (redovito) ići na svetu misu i euharistijsko klanjanje. Neka vam nedjeljna pričest i mjesečna ispovijed budu redovita duhovna hrana i higijena. Kako je lijepo kad cijela obitelj dolazi na svetu misu i radosno slavi Boga, u zajedništvu s drugim župljanima.

4. Molite redovito i ustrajno.

Molitva je razgovor i kontakt s Bogom, izvorom života i blagoslova. Isus, uzor molitelja, potiče nas da uvijek molimo i nikada ne posustajemo (usp. Lk 18,1). Molimo svoje jutarnje i večernje molitve u obitelji. Obitelj koja zajedno moli, zajedno i ostaje. Posebnu moć imaju molitve krunice i litanija. Molimo trodnevnice i devetnice za sebe, za druge i za duše u čistilištu. Molitva nije samo prošnja nego i zahvala i slavljenje.

5. Molite za ispunjenje Duhom Svetim.

Po vjeri smo postali živi hramovi Duha Svetoga. Bez pomoći Duha ne možemo pobijediti napasti koje dolaze od našega tijela, od mentaliteta svijeta i od đavla. Bez darova i karizmi Duha ne možemo napredovati u svetosti niti izgrađivati svoje obitelji i zajednice. Zato se redovito molimo Duhu da nas ispunja svojom božanskom snagom i svjetlom.

6. Čitajte Riječ Božju.

Čitajući Bibliju s vjerom upoznajemo Gospodina. Boga iskreno ljubimo ako čuvamo i živimo po njegovim zapovijedima. Isus kaže da će izliti svoj blagoslov na nas ako ostanemo u njemu i ako njegove Riječi ostanu u nama (usp. Iv 15,7). Poželjno je da svaka obitelj ima dvije Biblije: za odrasle i za djecu.

7. Slušajte savjete.

Svaki brak i obitelj prolazi povremeno kroz krize. U težim situacijama je korisno potražiti pomoć od povjerljivih i stručnih osoba: duhovnika, savjetnika, psihologa itd. Poslušajmo savjete iskusnijih i prokušanijih vjernika pa ćemo lakše doći do rješenja.

8. Činite dobro.

Neka nam ne dodija činiti dobro. Činimo dobro drugima ne očekujući ništa za uzvrat. Vratit će nam se stostruko na neki drugi način. Zapamtimo da je vjera bez (dobrih) djela mrtva.

9. Svjedočite vjeru i primljene blagoslove.

Ako priznajemo Isusa pred ljudima, i on će nas priznati pred anđelima Božjim (usp. Lk 12,8-9). Hrabro i ponizno svjedočimo svoju vjeru i primljene blagoslove pa će nas Gospodin još više blagosloviti.

10. Proglasite buduće blagoslove na temelju Riječi.

Kao što je Isus, ispunjen Duhom Svetim, proglasio sužnjima oslobođenje, vid slijepima, … godinu milosti Gospodnje (usp. Lk 4,18-19), tako i mi možemo proglasiti buduće blagoslove koje nam je Bog obećao u Bibliji. Stoga, kad nas napadaju sile zla, proglasimo ili recimo da je Gospodin naša utvrda, zaklon i štit (usp. Ps 91). Kad smo bolesni, liječimo se, ali i proglasimo da je Isus uzeo na sebe naše bolesti (usp. Iz 53,4). Kada nas đavao pokuša uvjeriti da nismo dostojni Božjih blagoslova, otjerajmo ga od sebe, pozivajući se na Riječ Božju, kao što je činio Isus za vrijeme kušnje (usp. Mt 4,1-11).

Na koncu, završimo ovo naše razmišljanje molitvom za obitelj koju je sastavio kardinal Franjo Kuharić:

„Oče nebeski, milosrdni Bože, kao obitelj zahvaljujemo ti na svemu
što nam dolazi od tebe!
Hvala ti za naš život, za zdravlje, za blagoslov u svim područjima života!
Osobito ti hvala za ljubav koja veže i jača naš brak.
Želimo biti tvoji učenici, tvoja djeca, zahvalni i u trenucima boli, kušnji i križa.
Predajemo ti i posvećujemo našu obitelj.
Ako je to tvoja sveta volja, spremni smo primiti od tvoje dobrote još djece.
Znamo da ćeš ti sve providjeti za naše i njihovo dobro.
Ti znaš, Oče sveti, što je za nas najbolje, a mi želimo svim srcem vršiti tvoju volju!
Sveti Josipe, glavaru Svete Nazaretske Obitelji i čuvaru Crkve Božje,
tebi se kroz stoljeća Crkva u Hrvata utjecala kao svom zaštitniku
i tvom je zagovoru preporučivala svoje obitelji i cijeli narod.
Tebi povjeravamo sve obitelji hrvatskoga naroda,
da dnevnom molitvom, nedjeljnom Euharistijom i poslušnošću volji Božjoj,
ispune svoje poslanje ljubavlju, slogom i mirom.
U ovim teškim vremenima izmoli hrvatskom narodu i svim narodima zemlje
mir u pravednosti i ljubavi!
Zagovaraj nas pred Presvetim Srcem Isusovim
da ostanemo vjerni Isusu Kristu i Katoličkoj Crkvi
te prođemo zemljom čineći dobro!
Amen!”