Početna stranica » Tko je mudriji – otac ili sin?

Tko je mudriji – otac ili sin?

7 min

Već nekoliko dana mi se nameće jedna tako bliska, draga tema...

Mislima bježim na jug, na Jadran, u selo Poljica nasred otoka Hvara. Ovdje, kažu mi, sunce zagrijalo, drveće uvelike probeharalo, prolistalo, A kako li je tek srce mirno, jer tamo nema koronavirusa. Zamišljam već izrasle plodove boba, artičoke, široke listove blitve, ocvala stabla limunova i cumcata, zasađene pomidore, oplođene „bajame”, već precvale raznobojne tulipane, anemone, i mnoštvo nevenova cvata, miris pčelinje ljubice, metvice, pelina, rute, kadulje. Zamišljam uskoro propupala stabla nara, grmoliko rastinje vrijesa, vitke izbojke koromača, gospine trave, ćemerike, oregana, dokučujem u mislima dvije none u selu, Jerkicu i Gabrijelu koje su već prekoračile u deseto desetljeće svoga života.

I onda, ća mislite, tko mi je doša u pamet? To je susíd, barba Nikóla. Bi je vridan težók. Sada ima već skoro 30 godíšća da je umar. Ožení je Broćánku, Vinku, ima je dvi ćeri i jednéga sina.

Ćeri se udole, stvoríle svojé faméje. Lipo su živíle, izgrodíle kuće sa svojim múžima i primále furéšte priko lita. Sin Luka je lavuró teške poslé s océm i máterom. Imáli su vela polja lavánde, koja je lípo vonjála, a polja vinóve lozé bila su glóvni izvór šóldih. Tribálo je mnogo snoge za iskopát novi vinograd. Kopálo se rukámi do pónad kolína. Žuljevíte ruke čvarsto su držále maškíne, motíke za obrádit zémju, oliti kosíre za žánjat lavándu… Ni bilo još mákinih na benzínu.

Ajme, a tek vela, stóra stablá másline, tribálo je brat duga dvo míseca do prid Božíć… Tribálo je izdržát po cíli don na ledénoj kiši. Cidílo se úje na stori nočín. Vonjálo je pinku jače, fundáčina goléma, a gorčína juta. Ma, to je bílo provo uje. I sada ga nekí cídidu po storu, iako već uvélike rádidu nove uljáre sa hlódnim cidjénjem. Bí je to véli lavúr, a ni bílo šoldih za platít na nadnicu rodnu snogu iz Zagore. Cílu godínu se lavurálo.

Nikólinom sinu je došló u pámet da gre u Ostraliju. Govoríli su mu da je tamo bóji živót. Mnogi su otíšli u Argentinu i Ostraliju već prije jednéga stolića ostávili tamo kosti od téškega truda. Nisu imáli šóldih za vrotít se dóma.

Pósli Drugéga svitskéga rata neki iz sela bižáli su i mólim kaínom na veslá. Nekád bi uspíli da pobígnu, a nekáda bi ih čapála pomórska stróža. Tadášnja vlast ih je kažnjavála zatvórom ili prisílnim radom. Ako uspídu pobíć, tadá je tribálo odsíst neko vríme u Itáliji pa se ukrcát na brod koji je ploví oko rta Afrike.

Ovó su bíla već šezdeséta i sedamdeséta godíšća dvadesétega stolića. Ni se mogló kroz Suecki Konól koji je bi zatvóren zbog Izraelsko – arápskega rata. Ní se letílo zrakoplóvom. Bí je to dugi put. Barba Nikólin sin je uspí. Neko od svójte mu je poslá garánciju. Otíša je. Došlá mu je i divójka sa Hvóra. Oženíli se, steklí dícu. Šjor Nikólin sin, naúčen dóma na težóčki posál, nastávi je istím putóm. Možé se réći, snašá se u novému svítu. Uzgája je fažóle i banane. Ma tribálo je plotit rádnu snógu za taj lavúr, da bi se sve stigló ná vrime.

Prolázidu godíšća. U tó mu je mat, Vinka u Pojic umárla od teške bolésti. Barba Nikóla ostá som. Teško je živít som. Imá je još kréposti u sébi, iako su godine životá pritískale njegóve škíne. Alí, móga je lavurát. Alí som. Triba íst, a ko će mu správit spízu? Ko će mu šuprešát róbu? Sin ga zazvá sebi u Ostraliju. Mislí je da mu otác priskóči u pomoć u lavúru. Otac sritan! Gre sinu! Ostávit će kuću i poja i ćeri i njihóve faméje.

Ní moga ni naslutit ća ga čeka kod sina. Lavúr! I to teški lavúr! Prolázidu dóni, miseci, a lavúr sve veći. Ní bí dovóljan don, tribálo je lavurát i obnóć. Sin je obezbídi i „sviće”, velo svitlo. Biló je obílje svakojákega povrća, a sve je tribálo ubrát ná vrime. Barba Nikóla vidi da malaksáva. Nema vrimena da o podne prilégne i pínkicu da ubodé u oko.

Jednéga dóna je umar jedán čovík. Bí je iz Dalmácije. I tako, barba Nikóla je otíša na pogréb. Réka je u sébi: „Moram otíć, isprátit ga u greb, naš je čovík!” Bí je žálostan, ali i uznemíren kad je vídija kako je sahránjen taj čovík. Iskopáli su greb molim viljuškárem, ubácidu ga u škafét i posli molítve u greb. Greb poravnáju bagerom i gotóvo!

Misli barba Nikóla: „Ajme meni, ja imám dóma lípu kaménu grobnícu od mojé faméje… Neću ja vódi mrít. Grem ja u Pojíca!” I on to uskóro réče svome sinu, Luki. Sin neće ni da čuje. On je dó tolike šolde za dovést oca. Ne móže, on tríba ostát vódi. Otac Nikóla ne odustáje. Ní više zborí o tému. Zamóli je čovika iz susídnega selá, iz Zastražíća na Hvóru, koji je već puno líta prové u Ostraliji, da mu posúdi šolde za put nazód ka Pojícima. Obećá mu je da će mu to vrátit njegóv sin Luka, al’ za sad, dok se ne vróti u Hrvátsku, neka mučí. I takó se to i dogodílo. Otác je otíša bez ikakóve najáve. A sin bisan ka pas. On mora vrotít šolde čovíku koji je pomóga njegóvemu ocú da se vróti doma.

Kad se barba Nikóla vrotí dóma, svi susídi nisu moglí viróvat šta je šjor Nikóla učiní. A on opet som, ma ni prošló dugo vriména. Zapúti se u Zagoru i tamo nájde od párve stáru curu. Zvóla se Kate. Živíla je sa svoga brata faméjom. Obávljala je rózne teške lavúre. Čuvála je i ovce. Pružila joj se prilika da i oná bude domaćíca. Nikóla je zaprosí. Ona od párve pristála. Uskóro su se i vinčáli. Barba Nikóla je dubokó prodisa. Opet je imá ženú. Vidi se da je bí srítan.

Kate je došlá u drugi kroj. Pojíški seljáni je zagledáju sa svih stron. Oná je zadržála nošnju svojéga krója. Suknja do ispod kolín, lipa bluza i maráma s cvitíćima, povezána malo u strónu. Snalázila se Kate kako je znóla. Ali bilá je vrídna. Uključila se i u póljske poslé. Sváko bi jútro Nikóla oprémi továra, váze bi kosíre, ili maškíne za sebe i za Katu, sí bi na tovara, klobúk na glóvi, za njim gré Káte na noge. Gredú pút poja nekáda úz brig a nekád niz bárdo. Poníli bi néšto za pojíst za maréndu. Nekad bi ostáli cíli don, a nekad bi se vrotíli dóma u pódne, čagód ručáli i odmoríli se, a onda opet u lavúr.

U svétu nedíju bi Kate odínula svóga Nikólu u bilu košúju i lípe, čórne gáće, a na glóvi lípi klobúk. I Kate je imala lipe haljíne za críkvu. I tako bi svake nedije slavíli svetu misu u críkvi svétega Ivóna Krstítelja. A posli pódne, u nedíju, barba Nikóla vázme svoje dví balóte od dárva i krene, lípo odivén, put igrálišta, da skróti vríme sa susídima. Vríme prolázi, godíšće za godíšćem, i pósli 10 lita barba Nikóla ostávi svoju Katu i ováj lípi svit. Umár je, ali želja mu se ispuníla – víčni smiráj je našá u svojím Pojícima.

Kate ostáde sóma u kući barba Nikóle. Ćeri Nikóline pustíle su je da požívi tu do smárti. I poživíla je još lípe godíne. Dragi Bog je dó krípost njenom tílu da i dalje lavurá u póju. Dobivála je i neku socijálnu pomóć. Pomagála joj je i brátova faméja. Završíla je u staráčkemu domú. Greb joj je u njénom ródnemu selú, u Dugom Polju.

(Helena Klaser, Kalendar svetog Ante 2021.)

Ključne riječi: