Svjetski dan oceana obilježava se svakoga 8. lipnja još od 1992. godine kada se održao Sumit za Zemlju u Rio de Janeiru. Svjetski dan oceana prilika je da se svake godine prisjetimo važnosti oceana i njegovih stanovnika te upozorimo na strahovito razaranje i ljudsko pustošenje morskih prostranstava. Pritom je važno imati na umu da oceani zauzimaju 71 % Zemlje. Glavni razlog obilježavanja Svjetskoga dana oceana je taj da se spriječi njihovo onečišćenje plastičnim otpadom i da se potakne pronalazak rješenja za zdravlje i očuvanje ugroženih vrsta koje obitavaju u oceanima. (prof. dr. Dalibor Ballian)
Ocean predstavlja jedinstvenu, kontinuiranu vodenu masu velikih dimenzija u užem smislu dok je u širem smislu ocean ukupna vodena masa mora na Zemlji koji pokriva skoro tri četvrtine Zemljine površine.
Oceani zauzimaju 71 % Zemljine površine, a svake se godine obilježavanjem Svjetskoga dana oceana pokušava podsjetiti ljude na veliku važnost oceana za život na Zemlji, ali i na katastrofalne posljedice koje onečišćenje, odlaganje smeća, prekomjerni izlov ribe i nestajanje određenih morskih vrsta ostavljaju na oceane. Pritom se narušava i prirodnu ravnotežu ekosustava.
Svaki ocean ima morske planine i kada bismo ih spojili u jednu liniju, one bi tvorile lanac dugačak više od 60 tisuća kilometara. U Tihom oceanu se nalazi 14 tisuća morskih planina koje su u prosjeku visoke između 610 i 1829 metara, a neke su toliko visoke da čak izranjanju iz mora pa se čine kao podvodni grebeni.
Biljke i životinje uglavnom žive na dubini od najviše 200 metara dok su uvjeti na većim dubinama nepovoljni za život. neke životinje, kako bi preživjele u otežanim uvjetima, morale su proći dug put prilagodbe kako bi ipak uspjele živjeti na velikim dubinama. U kraterima podmorskih vulkana nalaze se mikroorganizmi prilagođeni takvim otežanim uvjetima.