Početna stranica » Staračke i sunčane pjege

Staračke i sunčane pjege

296 pregleda

Ako želite spriječiti nastanak ili liječiti staračke pjege, onda prvenstveno morate pripaziti na prehranu

Tema je kolumne ovoga mjeseca staračke pjege i pjege od sunčanja. Mnogi, pogotovo nakon pedesete godine života, dobivaju staračke pjege. One su posljedica prirodnoga procesa starenja, a ne samo izlaganja suncu. Za razliku od sunčanih pjega, staračke pjege su manje i brojnije. Isto tako, staračke pjege mogu nastati i na dijelovima tijela koja su manje ili nikako izloženi suncu. Sunčane pjege su vrsta staračkih pjega koje nastaju dugotrajnim izlaganjem sunčanim UV zrakama. One se pojavljuju kao ravne, ovalne ili nepravilno oblikovane mrlje. Mogu biti različitih nijansi smeđe, žutosmeđe ili crne boje. Ove mrlje se pojavljuju na dijelovima tijela koji su često ili neprestano izloženi suncu (lice, čelo, nos, šake, ramena, ruke i gornji dio leđa). Oni pak koji se mnogo sunčaju mogu dobiti sunčane pjege i prije staračke dobi. Obje vrste mrlja pojavljuju se zbog povećane pigmentiranosti površinskoga sloja kože i spadaju u hiperpigmentacije, a mogu se javiti na svim tipovima kože ali su češće kod odraslih osoba svijetle puti. Važno je znati da su staračke pjege najčešće bezopasne (benigne), međutim mora se pratiti i kontrolirati njihov razvoj i promjenu oblika i boje jer to može biti znak da one prelaze iz benignih u zloćudne. Zato se redovito i na vrijeme mora ići liječniku dermatologu kako bi on dao pravu dijagnozu staračkih pjega.

Uzroci nastanka staračkih pjega mogu biti različiti, a ja ću ovdje navesti one najčešće i najbitnije. Prvo – staračka dob: što smo stariji, naša koža postaje sve osjetljivija na pojavu staračkih pjega. S godinama se smanjuje sposobnost kože da se regenerira, obnavlja. Tim se olakšava nakupljanje melanina na određenim područjima kože i pojavljuju se staračke pjege. Zatim – genetika: ako su vaši roditelji ili bliska rodbina imali ili imaju staračke pjege, onda im i vi možete biti skloni. Uzrok mogu biti i hormonalne promjene, npr. u trudnoći ili menopauzi. Također, jedan od uzroka može biti izloženost suncu – staračke pjege nastaju primarno prevelikim izlaganjem suncu. Sunčane UV zrake pojačavaju proizvodnju melanina i koža postaje sve tamnija, a onda nastaju i staračke pjege. Staračke pjege mogu nastati i radi pušenja, loše prehrane, zagađenoga okoliša, nekih kozmetičkih pripravaka, upala i ozljeda.

Danas mnogi uklanjaju staračke pjege pomoću lasera. Međutim to je dosta skupo, a osim toga mogu se pojaviti ožiljci i bijele linije, a pjege se nakon nekoliko mjeseci mogu ponovno pojaviti. Preporučujem da se javite dermatologu koji će vas savjetovati koja je metoda uklanjanja staračkih pjega za vas najbolja. Preporučujem prirodno uklanjanje. Ako želite spriječiti nastanak ili liječiti staračke pjege, onda prvenstveno morate pripaziti na prehranu. Trebate dnevno piti najmanje 2 l tekućine i pobrinuti se da jedete voće i povrće s dovoljno vitamina C. Dnevna prehrana mora sadržavati najmanje 40 % voća i povrća. Osobito je važno da vaša prehrana sadrži dosta orašastih plodova i cjelovitih žitarica. Izbjegavajte pušenje, kavu i crni čaj. Umjesto crnoga čaja pijte zeleni čaj, a umjesto obične kave pijte kavu od hrastova ploda žira. Izbjegavajte slatko, šećer i slanu hranu. Umjesto šećera koristite bijeli prah od ljekovite biljke stevije koja nema šećera, ni jedne kalorije a 300 puta je slađa od šećera. U nastavku ove kolumne donosim još nekoliko korisnih savjeta na koji način ćete na prirodan način ukloniti staračke ili sunčane pjege.

Svježi sok potočarke. Uzmite svježe listove potočarke (dragušca), dobro ih zgnječite da iziđe sok pa tim sokom namažite pjege tijekom dana i navečer. To ponavljajte sve dok staračke ili sunčane pjege ne nestanu. Ova ljekovita biljka sadrži vitamine A, B1, B2, C i E, a ima više vitamina C od naranče, više kalcija od mlijeka i više željeza od špinata. Zato, osim mazanja njezinim sokom pokušajte ju ubrati svježu i dodati raznim salatama.

Ricinusovo ulje. Ovo se ulje može nabaviti u svakoj ljekarni. Pjege namažite ricinusovim uljem tijekom dana, a prije spavanja to područje kože dobro operite i opet namažite uljem. Ponavljajte postupak sve dok pjege ne nestanu.

Mješavina maslinova ulja i octa. Uzmite jednaku količinu domaćega maslinovog ulja i jabučnoga octa, dobro promiješajte i namažite ovom mješavinom staračke pjege na vašoj koži. Ostavite da stoji 1 sat pa operite toplom vodom. Činite to 2 – 3 puta dnevno i navečer prije spavanja.

Jabučni ocat i sok od limuna. Ujutro natašte uzmite čašu tople vode i dodajte veliku žlicu jabučnoga octa te popijte. U isto vrijeme jabučnim octom namažite staračke pjege. Ovu mješavinu jabučnoga octa i tople vode pijete samo ujutro, a jabučnim octom namažite staračke pjege više puta dnevno i prije samoga spavanja. Prije svakoga novog mazanja pjega, operite kožu samo toplom vodom. Kod problema s pjegama može vam pomoći i svježi sok od limuna. Njime namažite kožu nekoliko puta tijekom dana i prije spavanja. Uvijek prije novoga mazanja kožu je potrebno oprati toplom vodom i posušiti ručnikom. Mažite tako svaki dan sve dok staračke pjege ne nestanu.

Svježa metvica i krastavac. Uzmite i izmiksajte jednaku količinu svježe metvice i svježih krastavaca. Zatim ovu mješavinu stavite kao oblog na mjesta gdje imate staračkih pjega. Ostavite sat vremena pa uklonite oblog. Tek prije stavljanja novoga obloga operite lice toplom vodom. Činite ovo nekoliko puta tijekom dana i prije spavanja. Stavljajte ove obloge sve dok staračke pjege ili sunčane pjege ne nestanu.

Pivo. Jednom sam došao sam na more i potpuno izgorio na suncu. Bio sam crven po čitavom tijelu. Vidjela me jedna stara gospođa i rekla mi da izgorjelu kožu namažem hladnim pivom. Odmah sam natopio potkošulju pivom, odjenuo ju, a na ostale dijelove tijela stavio sam lanene krpe koje sam također natopio hladnim pivom. Nakon desetak minuta sve je na meni bilo suho. Ponovio sam kuru pivom, nakon dvadesetak minuta opet je potkošulja natopljena pivom bila suha. Treći put sam ponovio kuru. Kada su se potkošulja i drugi oblozi prestali na meni sušiti, skinuo sam ih i nakon toga lagano namazao čitavu kožu maslinovim uljem. Mirno sam spavao i sljedeći sam dan mogao ponovno na plažu. Koža mi je ostala lijepa, nije bilo ni traga preplanulosti niti su se kasnije pojavile staračke i sunčane pjege.

Svježi sok od krastavaca i masni jogurt. Tijekom posjeta prijateljima na Havajima otišao sam s njima na plažu. Bilo je vedro, puhao je lagani vjetar i nisam osjećao jačinu sunca. Nakon pola sata bio sam potpuno crven. Vidjela me jedna stara mještanka i rekla mi da odem odmah kući, iscijedim svježi sok krastavca i isto toliko dodam hladnoga masnog jogurta i da se mažem tom mješavinom sve dok se namazana smjesa ne prestane sušiti i potom da operem hladnom vodom i namažem se maslinovim uljem. Učinio sam tako kako mi je rekla i nakon 2 sata moja koža je bila potpuno zdrava. Staračke i sunčane pjege se poslije toga nisu pojavile.

Sok od češnjaka. Namažite svježim sokom češnjaka staračke pjege nekoliko puta dnevno i ostavite da odstoji pola sata. Prije svakoga sljedećeg mazanja operite kožu toplom vodom i posušite čistim ručnikom. Prije spavanja namažite ovim sokom staračke pjege i ostavite preko noći. Ujutro samo operite toplom vodom i posušite čistim ručnikom. Činite ovako svaki dan sve dok staračke pjege ne nestanu.

Luk i jabučni ocat. Uzmite svježi luk, ubacite ga u blender i dobro izmiksajte. Nakon toga dodajte jabučni ocat i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu. Uzmite pamučnu vatu i potopite u ovu smjesu i zatim ju nanesite na dijelove kože gdje se nalaze smeđe mrlje. Ovu kuru radite svaki dan nekoliko puta i prije spavanja sve dok staračke pjege ne nestanu.

Tinktura od hrena. Uzmite oko 300 g svježega korijena hrena, dobro ga operite, nemojte guliti, dobro izmiksajte, pa dodajte pola litre prepečenice rakije i ponovno dobro izmiksajte te onda ulijte u staklenku. Ostavite na toplom, svaki dan dobro promućkajte, pa nakon 2 – 4 tjedna procijedite. Ulijte u tamnu bocu i ostavite na tamnom. Kada vam zatreba, namažite i dobro utrljajte staračke ili sunčane pjege, dnevno nekoliko puta i prije spavanja. Prije svakoga novog mazanja operite kožu toplom vodom i posušite ručnikom. Činite to sve dok staračke ili sunčane pjege ne nestanu. 

Svježi sok od ljekovite biljke rosopas. Nekoliko puta dnevno i pred spavanje namažite staračke ili sunčane pjege svježim sokom ljekovite biljke rosopas. Pazite da ovim sokom ne dotičete oči jer je sok vrlo agresivan. Ujutro pjege operite toplom vodom. Ovu kuru ponavljajte svaki dan sve dok pjege ne nestanu.

Zaključak. Dragi moji vjerni čitatelji, pjege nisu opasne, ali se moraju neprestano pregledavati kod dermatologa kako ne bi došlo do pojave raka kože. Preporučio sam vam nekoliko pripravaka za prirodno liječenje pjega, ali kao i u svakoj kolumni naglašavam da kod svih zdravstvenih problema i za njihovu prevenciju morate šetati na čistom zraku u prirodi, najbolje je u borovoj i jelovoj šumi, baviti se laganim sportom i puno se moliti i meditirati kako biste smanjili stres na minimum. Preporučite ovu kolumnu i svojim prijateljima i poznanicima kako bi i oni mogli pomoći sebi na prirodan način.