Početna stranica » Sjećanje koje traje: U Neretvici proslavljena godišnja misa za poginule branitelje i civile

Sjećanje koje traje: U Neretvici proslavljena godišnja misa za poginule branitelje i civile

3 min

U župi Podhum – Žitače u dolini Neretvice pokraj Konjica proslavljena je u nedjelju, 2. kolovoza, godišnja sveta misa zadušnica za sve poginule, stradale i nestale hrvatske branitelje i civile iz ovoga kraja. Ovo euharistijsko slavlje, koje se svake godine organizira na prvu nedjelju u mjesecu kolovozu, okupilo je brojne vjernike, obitelji žrtava, prognane i raseljene župljane Klisa i Neretvice koji su odali počast onima koji su svoje živote položili za domovinu.

Euharistijsko slavlje predvodio je pater Boris Jozić, član Družbe Isusove i sin ovoga neretvanskog kraja, koji se trenutno nalazi na službi u Osijeku. Misa je služena kao trajni spomen na žrtve triju župa Neretvice i Klisa: Podhum – Žitače, Obri i Solakova Kula. Na misi su koncelebrirali svećenici, također porijeklom iz ove župe, pater Pero Mijić Barišić, fra Danijel Nikolić, te domaći župnik fra Ivica Karatović.

Na početku mise župnik fra Ivica je zahvalio Bogu što nas je okupio u velikom broju, ali i svima koji na bilo koji način doprinose svome kraju. Istaknuo je da naši branitelji nikad ne smiju biti zaboravljeni  i da je naša vjernička zadaća moliti za njih i njihovu žrtvu čuvati od zaborava. A posebnu radost iskazao je zbog prisutnosti patera Borisa koji unatoč udaljenosti i obvezama u Slavoniji ne zaboravlja svoj zavičaj.

U svojoj propovijedi pater Boris je podsjetio kako dom nije tek prostor ili građevina, nego mjesto ljubavi i sebedarja.

„Kuća, dom je tamo gdje sam spreman dati sebe. Mi se danas sjećamo onih koji su bili spremni to napraviti ovdje, naših poginulih branitelja. Umrli su za dom, ali i za nešto mnogo više. Ne umire se za kamen. Umire se zato što je nešto u srcu govorilo: ovo vrijedi. A to je ono Božje u čovjeku, sama Božja prisutnost koja daje smisao i vrijednost životu”, istaknuo je pater Jozić.

Osvrćući se na riječi svetoga Pavla iz drugoga čitanja, naglasio je kako čovjeka ništa ne može rastaviti od Božje ljubavi.

„Mogu biti udaljen koliko god od svoga rodnog kraja, ali ne mogu biti udaljen od Boga. Ništa nas ne može rastaviti od ljubavi Kristove. Zato primjer naših poginulih ne smije ostati samo prigoda da se okupimo, nego trajni poziv da i sami živimo ono što su oni svjedočili svojim životom”, poručio je.

Govoreći o evanđeoskom ulomku koji opisuje Isusovo povlačenje na samotno mjesto nakon smrti Ivana Krstitelja, pater Boris je upozorio na opasnost života vođenog sebičnošću i vlastitim željama, istaknuvši kako je čovjek uvijek pozvan na osobno obraćenje, a ne na traženje krivca u drugima.

Na kraju propovijedi posebno je izdvojio Isusove riječi: „Dajte im vi jesti”, istaknuvši da se taj poziv ne odnosi samo na materijalnu pomoć.

„Nismo pozvani dati samo nešto materijalno. To je najlakše. Pozvani smo dati sebe. Koliko mogu dati sebe za ovu župu? Koliko mogu dati sebe za druge? Naši poginuli dali su sebe za nas i za Krista. Danas su s Njime u vječnosti i zagovaraju nas kod Boga”, zaključio je propovjednik.

Misa je završila zajedničkom molitvom za sve poginule branitelje, uz zahvalu za njihovu žrtvu i molbu da njihovo svjedočanstvo ostane trajni poticaj novim naraštajima na vjeru, ljubav prema Bogu, bližnjemu i rodnom kraju. Nakon svete mise, druženje vjernika, od kojih su mnogi stigli iz raznih krajeva BiH, Hrvatske, različitih europskih zemalja i svijeta, nastavljeno je u župnom dvorištu uz razgovor, zajedništvo i sjećanje na rodni kraj.

(Foto: Matea Jukić)