Kršćanin Shakeel Masih uhićen je zbog skrivanja svoje trinaestogodišnje kćeri nakon što je oteta, prisiljena prijeći na islam i udati se za muslimana. Ova kršćanska obitelj u Pakistanu sada poziva humanitarne organizacije da progovore o nedostatku zaštite koja bi se trebala pružiti vjerskim manjinama u većinski muslimanskoj naciji, prenosi portal Aleteia.
Asia News izvještava da je Roshani Shakeel oteta iz obiteljske kuće 13. ožujka 2024. Nadalje se navodi da su lokalne vlasti omogućile njezino prisilno preobraćenje uz sudjelovanje imama tako što su je registrirali kao osamnaestogodišnjakinju, promijenivši joj ime u Zehra Bibi. Bila je udana za 28-godišnjeg Muazzama Mazhera, njenog otmičara, koji trenutno nije pod istragom za bilo kakav zločin.
Nakon što je čula kako Mazher govori o njenoj prodaji, Roshani je uspjela pobjeći i vratiti se svojoj kršćanskoj obitelji. Ubrzo nakon toga, policija je došla po djevojčicu da je vrati Mazheru, ali je njen otac odbio predati svoju kćer i otkriti gdje se nalazi. Masih je uhićen i zatvoren na tri dana, a za to vrijeme ga je policija tukla pokušavajući iznuditi od njega priznanje.
Izviješće EU Today navodi da je umjesto oslobađanja Masiha, sudac naredio da ga zadrži još tri dana zato što im nije predao svoju kćer. Sada Nazia Bibi, Masihova supruga, optužuje policiju i pravosudni sustav da štite iste kriminalce koji su oteli, zlostavljali i planirali prodati njezinu kćer.
Zagovornik prava manjina, Joseph Jansen, je oštro osudio situaciju u kojoj se našla ova obitelj i tim povodom izjavio: „Prečesto se događa da sudovi podržavaju dječje brakove i seksualno iskorištavanje maloljetnih djevojčica iz vjerskih manjina tako što zloupotrebljavaju vjerski zakon kako bi zadržali žrtve s njihovim otmičarima umjesto da ih vrate njihovim obiteljima. Ovaj sustavni propust mora se riješiti kako bi se zaštitila prava i dostojanstvo naše najranjivije djece.” Jansen se također obratio UN-u tražeći od njih da „pozovu Pakistan na odgovornost“ te od nacije zahtijeva da ispuni svoje obveze u vezi s ljudskim pravima prema statusu GSP-a.
Osim Jansena i drugi zagovornici ljudskih prava pozivaju na izmjene zakona za veću zaštitu djece u Pakistanu, poput podizanja minimalne dobi za brak na 18 godina. Ipak, nije izvjesno da bi takve mjere pomogle u Roshani slučaju, budući da su otmičari promijenili njezinu stvarnu dob pri činu vjenčanja.
U srpnju je Pakistan donio Zakon o kršćanskom braku, koji propisuje da se brak može sklopiti samo „kada obje ugovorne strane navrše 18 godina”. Ovaj zakon, međutim, ne vrijedi za muslimanske zajednice, koje čine preko 90% pakistanskog stanovništva.
138