Među sudionicima su bili mnogi mladi iz cijele zemlje, više predstavnika obiju najjačih političkih stranaka, a svoju su potporu okupljenima, među ostalima, izrazili i potpredsjednik SAD-a, Mike Pence, te nadbiskup Joseph Naumann iz Odbora za aktivnosti u svrhu zaštite života Biskupske konferencije Sjedinjenih Američkih Država.
Kao i svake godine, najposjećeniji Hod za život u svijetu, održan je kao podsjetnik na presudu Vrhovnoga suda iz 1973. godine kojom je u SAD-u liberaliziran pobačaj te je svakoj pojedinoj državi prepušteno donijeti zakonske odredbe u vezi s umjetno izazvanim prekidom trudnoće. U nekima je od njih zakonom dozvoljeno pobačaj učiniti i u posljednjim mjesecima trudnoće. U New Yorku je, primjerice, za sada legalno prekinuti trudnoću do kraja 24. tjedna, a u pripremi je zakon koji bi mogao olakšati dobivanje dozvole za prekid trudnoće čak i u trećem tromjesečju.
Istovremeno su u nekim državama donesene zakonske odluke kojima su postavljena određena ograničenja. U prosincu je Ohio postao deseta država u SAD-u koja je zabranila brutalnu praksu pobačaja komadanjem fetusa, a koja se primjenjivala osobito nakon četvrtoga mjeseca trudnoće. Nedavno objavljena anketa koju je naručila katolička organizacija Kolumbovi vitezovi pokazuje da manje od 25 % stanovnika SAD-a podupire pobačaj nakon trećega mjeseca trudnoće, dok ih je 75 % za uvođenje strožih ograničenja trenutno važećih zakona o pobačaju, odnosno da se mogućnost abortusa ograniči samo na slučajeve nasilja i opasnosti po zdravlje majke. Oko 62 % ispitanika izjasnilo se protiv abortusa u slučaju Downovog sindroma.