Komemoracija je započela prigodnim programom pred spomenikom svim žrtvama. Predsjednik organizacijskog odbora žrtava Grabovice Josip Drežnjak je održao prigodni govor podsjetivši na sve žrtve i užasan zločin koji se dogodio. Nakon polaganja vijenaca koji su položili predstavnici obitelji žrtava i društvene vlasti našega naroda, uslijedila je molitva za pokojne koju je predvodio župni upravitelj don Drago Ćurković, donosi portal Ramski vjesnik.
Potom je uslijedila molitva krunice Majci Božjoj za sve nevino stradale te se formirala povorka koja se uputila od spomenika do kapelice, slijedeći svaku postaju križnoga puta. Sveto misno slavlje predvodio je mons. Pero Sudar, umirovljeni vrhbosanski nadbiskup u koncelebraciji s generalnim vikarom Mostarsko-duvanjske biskupije don Nikolom Menalom, upraviteljem župe don Dragom Ćurkovićem te još sedmoricom svećenika.
U svojoj homiliji, biskup Pero, oslanjajući se na odlomak iz Knjige Mudrosti, napomenuo da su duše pravednika u ruci Božjoj, one su u miru. Važno je sjetiti se uvijek nevinih žrtava i kršćanski oprostiti i ljubiti svakoga čovjeka, kako nas Krist uči, jer bez toga nema budućnosti i prosperiteta napomenuo je biskup Sudar. Don Drago se na kraju zahvalio biskupu Peri na predvođenju svetog misnoga slavlja, svoj braći svećenicima i okupljenom narodu. Oslanjajući se na odlomak iz Djela apostolskih, o životu prvih kršćana, don Drago nas je potaknuo da budemo postojani u nauku apostolskom, zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama, te da ne zaboravimo nikada na naše nevino stradale. Don Nikola se obratio u ime biskupa Petra i svoje osobne ime istaknuvši važnost sjećanja i molitve za sve žrtve. Biskup Pero napomenuo je da je u svetoj misi molio i Bogu preporučio nevine žrtve Grabovice, kao i sve ostale nevine žrtve, te udijelio svečani misni blagoslov.
Podsjetimo, u akciji “Neretva 93.” pripadnici Armije BiH ubili su 33 civila, među kojima četverogodišnju djevojčicu Mladenku Zadro, dok je najstarija žrtva bio 87-godišnji Marko Marić. Od 33 ubijenih njih 17 se još vodi kao nestalo, a od većine stradalih pronađeni su samo dijelovi tijela.
Prema obdukcijskom nalazu na Patološkom odjelu KBC-a Firule u Splitu, iskazima svjedoka i naknadnoj rekonstrukciji događaja, zaključeno je da je većina žrtava ubijena na veoma okrutan način.
Za zločin u Grabovici pred domaćim sudovima odgovarali su bivši pripadnici Armije RBiH, i to za pojedinačna ubojstva, dok za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i zapovjednu odgovornost nitko nije odgovarao.
Na devet godina zatvora osuđen je Mustafa Hota, na deset godina Enes Šakrak, dok su Nihad Vlahovljak, Sead Karagić i Haris Rajkić osuđeni na po 13 godina zatvora.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju za zločin u Grabovici pravomoćno je oslobodio kaznene odgovornosti načelnika Glavnog štaba vrhovne komande Armije RBiH Sefera Halilovića.