Početna stranica » Nacionalno bratstvo Franjevačkoga svjetovnog reda

Nacionalno bratstvo Franjevačkoga svjetovnog reda

5 min

Stoga je poslanje franjevačkih svjetovnjaka upravo to da u svijet unose duh sv. Franje. Različite su mogućnosti i razni načini na koje pojedinci i bratstva to nastoje činiti

Franjevački svjetovni red (službena međunarodna skraćenica je OFS) jedan je od tri reda koja je osnovao sv. Franjo Asiški, a koji uz prvi red – fratre i drugi red – klarise, čini franjevačku obitelj. Ova tri reda na različite načine nastoje unazočiti karizmu zajedničkoga Serafskog oca u životu i poslanju Crkve. Franjevački svjetovnjaci zavjetovanjem se obvezuju da će živjeti evanđelje poput sv. Franje i pomoću Pravila koje je Crkva potvrdila. To znači da im je sv. Franjo poticaj i primjer kako postići savršenstvo ljubavi. Pravilo Franjevačkoga svjetovnog reda mijenjalo se tijekom povijesti, a Pravilo po kojem su i današnji franjevački svjetovnjaci pozvani živjeti Crkva je odobrila 1978.

Poslanje franjevačkih svjetovnjaka

Sv. Franjo je uvijek imao na pameti da ponajprije mora mijenjati samoga sebe, da se treba neprekidno obraćati, i na tome je prvenstveno radio. Iz toga je proizišlo njegovo djelovanje, tako pokreće proces obnove Crkve. Kao utemeljitelj sveti Franjo ostaje model na koji se svi franjevci trebaju uvijek pozivati. Stoga je poslanje franjevačkih svjetovnjaka upravo to da u svijet unose duh sv. Franje. Različite su mogućnosti i razni načini na koje pojedinci i bratstva to nastoje činiti. Najvažnije je svakako osobno svjedočenje, dosljedno življenje kršćanskih kreposti i svojih zavjeta, a zatim razni projekti i djelovanje kroz molitvenu podršku, humanitarne akcije, rad s mladima, briga o starima i nemoćnima itd.

Posebno želim istaknuti Nacionalno hodočašće Franjevačkoga svjetovnog reda kraljici Katarini u Kraljevu Sutjesku koje će se održati 27. listopada 2024. Hodočašće će se održati pod geslom „U rane svoje sakrij me”, a ovo će ujedno biti i nacionalna proslava 800. obljetnice Rana sv. Franje. Ovom prigodom pozivam i sve vas koji upravo čitate ove retke da nam se pridružite na ovom hodočašću, da zajedno hodočastimo našoj blaženici Katarini, da obilježimo 800 godina kako je sv. Franjo dobio svete rane, a ovo je i prigoda da se susretnemo i družimo u bratskom zajedništvu.

Osobe koje osjete poziv i žele biti članovi Franjevačkoga svjetovnog reda prolaze propisanu formaciju kroz koju ih prate ponajprije duhovni asistent, ministar i učitelj formacije ali i cijelo bratstvo. Formacija započinje vremenom simpatizerstva, kada se kandidati pomalo upoznaju sa životom bratstva i prolaze životopis sv. Franje, kako bi što bolje upoznali onoga čiji primjer žele slijediti. Zatim slijedi obred primanja u bratstvo kada kandidati ulaze u početnu formaciju, i kada se intenzivnije proučava Pravilo Franjevačkoga svjetovnog reda i tada kandidati intenzivnije promišljaju je li to uistinu ono što žele zavjetovati, na što su pozvani.

Jedna obitelj

U Bosni i Hercegovini trenutno djeluje 49 kanonski oblikovanih bratstava, s više od 1945 članova. Bogu hvala, zadnjih godina se primjećuje povećan broj mladih, ali i povećan broj bračnih parova koji se odlučuju ući u Franjevački svjetovni red. Rezultat je to zasigurno i dugogodišnjega truda i rada na povezivanju Franjevačke mladeži – Frame i Franjevačkoga svjetovnog reda. Svjesni da su dio jedne obitelji, svjetovni franjevci nastoje biti blizu mladima i biti im podrška i pomoć na njihovu putu odrastanja i traženja vlastitoga poziva. Također, na različite načine nastoji se mladima približiti svjetovni red kako bi oni sami spoznali imaju li poziv za taj način života i djelovanja.

Franjevački svjetovni red podijeljen je na mjesnu, područnu, nacionalnu i međunarodnu razinu, a da bi svaka od njih funkcionirala i kako bi se ove razine međusobno povezale, svaka od tih razina ima svoje vijeće koje koordinira radom bratstva.

Nacionalno vijeće bratstva

Na Šćitu, u Rami, od 7. do 9. lipnja održan je Nacionalni izborni kapitul Franjevačkoga svjetovnog reda u BiH na kojem je izabrano novo Nacionalno vijeće koje će bratstvo voditi sljedeće tri godine. Istovremeno je održana i redovna, godišnja Nacionalna skupština Frame BiH. Tijekom cijeloga kapitula nazočni su bili i Tibor Kauser, generalni ministar Franjevačkoga svjetovnog reda te predstavnik Konferencije generalnih duhovnih asistenata fra Stefan Acatrinei, OFM Conv. Za službe u Nacionalnom vijeću izabrani su: Mirela Barbarić (OFS Široki Brijeg) za nacionalnu ministru, Zlatko Špoljarević (OFS Tuzla) za doministra, Marija Dilber (OFS Tomislavgrad) za tajnicu, Mladen Bosankić (OFS Tuzla) za blagajnika, Ivana Alpeza (OFS Mostar) za učiteljicu formacije, Ivana Vidović (OFS Sarajevo – Bistrik) za međunarodnu vijećnicu te Magdalena Brbor (OFS Humac) kao povjerenica za Framu. Dodatno je izglasana i zamjenica međunarodne vijećnice, Ana Naletilić (OFS Široki Brijeg).

Novoizabrano Nacionalno vijeće svoj prvi sastanak održalo je 7. rujna 2024. u prostorijama Nadbiskupijskoga centra Ivan Pavao II. u Sarajevu. Uz članove novoga, sastanku je nazočio i dio članova prošloga vijeća te je izvršena primopredaja službi. Na svom prvom sastanku vijeće je razgovaralo o smjernicama za rad koje su proizišle iz rada Nacionalnoga kapitula, o aktivnostima koje dolaze te potvrdilo imenovanje novoga sastava Povjerenstva za formaciju. Definiran je datum i program Nacionalnoga hodočašća Franjevačkoga svjetovnog reda u Kraljevoj Sutjesci. Razgovaralo se i o seminaru za učitelje formacije koji će biti održan u veljači sljedeće godine, o zajedničkoj humanitarnoj akciji s Framom BiH te o mogućnostima organiziranja drugoga nacionalnog hodočašća u Asiz 2025. godine. Također, u sljedećem razdoblju bit će oformljeno Povjerenstvo za komunikacije. Nacionalno bratstvo priključit će se i središnjoj proslavi 800. obljetnice u organizaciji Vijeća franjevačkih zajednica Bosne i Hercegovine i Hrvatske u mjesecu listopadu ove godine u Zagrebu.

(Piše: Mirela Barbarić, nacionalna ministra OFS-a BiH)