Početna stranica » Hodočašće

Hodočašće

752 pregleda

Hodočasnička putovanja su, zbog svoje duhovne važnosti, duboko ukorijenjena u mnogim kulturama širom svijeta i kao što su bila česta u povijesti čovječanstva, tako i danas predstavljaju jedan od nezamjenjivih puteva čovjekova duhovnog otkrića i istraživanja

Jedna od najpoznatijih i najpopularnijih mreža hodočasničkih ruta na svijetu je Camino de Santiago – Put svetog Jakova, a u nastavku s vama dijelimo nekoliko zanimljivosti o ovoj ruti, ali i o hodočašću općenito.

  • Od 13. stoljeća nadalje, sudska kazna za osuđene kriminalce često je dolazila u obliku prisilnog hodočašća pa je do 14. stoljeća sudsko hodočašće bilo uobičajena kazna u zemljama poput Francuske i Italije. Između 1350. i 1360. lučki grad Ghent na sjeverozapadu Belgije osudio je 1367 kriminalaca da odu na hodočašće na 133 različita sveta mjesta.
  • Do 13. stoljeća kopneni hodočasnički putovi u kršćansku Svetu zemlju postali su sve opasniji, a kao posljedica toga, malo je kršćana bilo dovoljno hrabro za ta kopnena putovanja. Zato su venecijanski trgovci, koji su kontrolirali putove Sredozemnog mora i imali dobre odnose s bliskoistočnim vlastima, nudili povratne ture u Svetu zemlju. Ti hodočasnički paketi uključivali su vođene obilaske svetih mjesta, a ponekad čak i zaustavljanja u razgledavanju Egipta. Upravo zbog toga, ove se prve hodočasničke ture općenito smatraju pretečom modernih turističkih paket-aranžmana.
  • Compostela je službeni dokument koji potvrđuje da je hodočasnik prošao Camino de Santiago – Put svetog Jakova, a da bi dobili Compostelu, hodočasnici moraju zadovoljiti tri kriterija:

– moraju pješačiti najmanje 100 km ili biciklirati 200 km,

– moraju dobiti pečat u hodočasničku putovnicu jednom ili dva puta dnevno (ovisno o ruti),

– moraju završili Camino iz vjerskih ili duhovnih razloga.

Oni koji ne hodaju s vjerom kao motivacijom ne mogu dobiti Compostelu, ali mogu dobiti običnu potvrdu o završetku rute.

  • Camino de Santiago – Put svetog Jakova, česta je inspiracija umjetnicima pa postoji veliki broj filmova i serija o ovom hodočašću, ali i književnih zapisa. Npr. poznati brazilski pisac Paulo Coelho dva puta je pohodio ovu camino rutu i velik dio njegovih ranijih radova inspiriran je upravom osobnim iskustvima tijekom hodočašća u Santiago.
  • 25. srpnja je dan svetog Jakova i obilježava se kao praznik u Galiciji i Španjolskoj, a ako se dogodi da taj 25. pada u nedjelju, ta godina se proglašava  „Svetom godinom”.