Početna stranica » Divizma – lat. Verbascum

Divizma – lat. Verbascum

4 min

Sitnocvjetna divizma – Verbascum thapsiforme
Pustenasta divizma – Verbascum phlomoides

Narodni nazivi: divizna, divlji tabak, lepušina, lepuh, ošlji rep, vučji rep, kraljevska svića, jetrna trava, svijećnjak, vunavka, žutocvijet

Stručnim nazivima navode se uglavnom dvije vrste divizme koje su međusobno dosta slične, a obje su ljekovite i jednako se primjenjuju. Divizma je dvogodišnja biljka, gusto prekrivena bijelim maljastim dlakama. Prve godine izraste samo rozeta velikih prizemnih listova, a druge uspravna stabljika, visoka i do 1,5 m, s brojnim žutim cvjetovima, skupljenim u brojne čuperke pri vrhu stabljike. Cvate u srpnju i kolovozu, a cvjetovi se otvaraju postupno, svaki dan samo po nekoliko i vjenčić im brzo otpada. Pradomovina joj je Europa, zapadna, srednja i istočna Azija, a proširila se u sve krajeve svijeta s umjerenom klimom. Divizma je jedna od najljekovitijih biljaka naše zemlje, a može se naći gotovo u svakom dijelu naše države. Voli sve vrste tla, važno joj je da je na suhom i sunčanom mjestu.

Ljekovita svojstva i primjena: Ljekoviti su cvjetovi (žuti vjenčić zajedno s prašnicima), listovi, a i korijen. Cvjetovi se skup­ljaju po suhu vremenu, poslije rose, ostave se nekoliko sati na zraku i potom suše u peći na temperaturi od 40 °C. Brzo i dobro osušene cvjetove stavljamo u boce, čuvajući ih od vlage jer inače gube ljekovitost. Listovi i korijen suše se u hladu. Čitava biljka sadrži biljnu sluz, a cvjetovi osim toga sadrže 10 % šećera i eterično ulje.

Divizma liječi i pomaže kod niza bolesti: čireva i osipa na koži, reume i gihta, astme, hripavca i kihavice, bolova u plućima i grudima, pospješuje iskašljavanje; bolesti slezene i jetre, žutice, slaboga mokrenja; uklanja noćno mokrenje kod djece, regulira menstruaciju, poboljšava sluh.

Čaj: Jedna ravno punjena čajna žličica suhih cvjetova divizme prelije se s 1/4 l kipuće vode i nakon 10 minuta procijedi. Pije se ujutro i navečer po jedna šalica čaja. To je najbolji lijek protiv bolova u grudima i plućima, žutice i slaboga mokrenja, svih vrsta upala, osobito kod oboljenja dišnih organa kao što su angina i bronhitis. Pomaže i kod pojave hemoroida i kod noćnoga mokrenja u djece. Kod oralne upotrebe preporučuje se procijediti čaj kroz gustu tkaninu jer ova biljka sadrži sitne dlačice koje mogu iritirati grlo.

Čajna mješavina: Dvije čajne žlice mješavine jednakih dijelova cvijeta divizme i trpuca prelije se s 1/4 l kipuće vode te nakon 10 minuta procijedi. Piju se 2 – 3 šalice dnevno kao lijek protiv prehlade. Lijek za prehladu, promuklost i kašalj čajna je mješavina cvijeta divizme, podbjela, sljeza i žalfije – u jednakim dijelovima. Tri velike žlice mješavine prelije se s pola litre ključale vode, tome se doda tri velike žlice meda, potom se poklopi i ostavi da odstoji sat vremena, a nakon toga se procijedi. Piti jednu do dvije šalice dnevno.

Tinktura: Napuni se boca zdrobljenih i isjeckanih cvjetova divizme, prelije se dobrom rakijom i ostavi 3 – 4 tjedna na suncu ili na toplome mjestu. To je izvanredan lijek pro­tiv reume i hemoroida. Bolesna mjesta masiraju se ovom tinkturom i stave se oblozi od nje. Istodobno se s čajem divizme uzima i ova tinktura, i to triput dnevno po jedna čajna žličica prije jela. 15 – 20 kapi tinkture stavi se na kocku šećera i daje djeci koja mokre u krevet. Nekoliko kapi tinkture stavlja se u uho za poboljšanje sluha. Ovom tinkturom se mažu i dijelovi tijela koje je zahvatila reuma i giht.

Ulje: Svježi cvjetovi divizme (samo latice!) stave se u bocu i preliju maslinovim uljem, ostavi se tri tjedna na suncu i ocijedi. Tim uljem liječimo kroničnu upalu uha, ekceme i čireve u ušnom kanalu, upale očiju, reume i gihta. Osobito je djelotvorno ako se ovim uljem dnevno mažu očni kapci i predio oko očiju za jačanje očiju i vida.

Oblozi: Svježe listove divizme ostavimo 5 minuta u vrelom mlijeku i potom ih stavljamo u čistu vrećicu i kao oblozi kod osipa, kožnih čireva i hemoroida. Drugi način je da se cvjetovi i listovi divizme nasjeckaju nasitno, dobro izgnječe bocom, pomiješaju s medom i stave kao oblozi na opekline. Oblozi brzo izvlače bolove i hlade opekline.

Kolačići: Dobro osušeni korijen divizme se samelje. Uzme se 15 g ovoga praha, doda se 1 žumanjak, jednako toliko crnoga pšeničnoga brašna, maslinovo ulje i napravi tijesto bez dodatka vode. Od tijesta se ispeku mali kolačići. Najmanje mjesec dana svako jutro natašte pojede se 4 – 5 komada kolačića. To je stari recept za liječenje hemoroida.

Sirup od divizme: Kod kožnih bolesti i otvorenih čireva:15 g cvjetova stavi se u pola litre vode i zakuha. Zatim treba pustiti da odstoji 10 minuta i procijediti. Nakon toga se usipa pola kilograma šećera i kuha do gustoće sirupa.

Tinktura od divizme: Koristi se kod infekcija, potrebno je u 500 ml 60 % alkohola staviti 65 grama suhih cvjetova i ostaviti 14 dana na toplom mjestu. Procijediti i uzimati po 3 – 7 kapi 3 – 4 puta na dan.

Pozor: Preporučujem da se pripravci divizme ne koriste u vrijeme trudnoće i dojenja