Početna stranica » Snaga obiteljske krunice

Snaga obiteljske krunice

352 pregleda

Mjesec listopad je na poseban način posvećen Blaženoj Djevici Mariji i molitvi svete Krunice, a sveti Ivan Pavao II. smatrao je da pobožnost djeluje kao protuotrov za sve pošasti modernoga doba. 

Pedesetih godina prošloga stoljeća, fra Patrick Peyton govorio je o važnosti molitve svete krunice u obiteljskom životu. Često je ponavljao rečenicu: „Obitelj koja moli zajedno, ostaje zajedno.” Kako tada, tako je i danas snaga molitve krunice u obitelji još uvijek jaka i vrlo važna.

Kada pogledamo na današnju mladež i djecu vidimo kako u većini slučajeva molitva krunice kod njih izaziva plač. Kako onda od njih možemo očekivati da je mole? Ako molimo krunicu klečeći i pritom očekujemo potpuni mir i tišinu, vjerojatno će se dogoditi upravo suprotno – nastat će katastrofa, posebno ako u molitvu uključimo djecu. Ali sveti Ivan Pavao II. je smatrao kako bi to bilo korisno barem pokušati.

On je 2002. godine napisao pismo o krunici u kojem iznosi svoja razmišljanja o tome kako je treba moliti. Istovremeno, cijelo njegovo pismo predstavlja jedan lijepi dragulj. Neki smatraju kako su njegove misli o krunici prosvjetljujuće. Tvrdi kako molitva krunice u obitelji nije put do rješenja za svaki problem, ali je itekako velika pomoć. Zabrinut je zbog činjenice da obitelji teško uspijevaju biti zajedno, a i kad su zajedno to vrijeme provedu pred televizijom. Zato ako je prisutna barem volja za zajedničkom molitvom svete krunice, onda to znači da ima i razloga da se obitelj okupi.

U svom pismu sveti papa nadalje piše da obitelj koja se okupi zbog krunice svoju svakodnevnicu ispunjava drugačijim slikama i otajstvima spasenja. To su slike Isusa i njegove Majke. Obitelj koja zajedno moli krunicu liči na nazaretsku obitelj jer takva obitelj u središte stavlja Isusa Krista, dijeli njegove radosti i žalosti te mu u ruke predaje sve svoje brige i probleme, a zauzvrat dobivaju nadu i snagu za dalje. Mnoge obitelji sate provode okupljeni pred slikama koje često promoviraju nasilje, smrt i slično. S druge strane krunica priziva drugačije slike i postavlja Isusa Krista u središte obitelji.

Sveti otac Ivan Pavao II. je bio svjestan kako su mnogi ljudi skloni razmišljanju da krunica nije primjerena djeci. Stoga je pred obitelji postavio izazov da je oni učine primjerenom. Poticao je na korištenje simbola i pjesama koje će djecu potaknuti na sudjelovanje. Želio je da roditelji svaki dan svoju djecu potiču da pronalaze vrijeme za molitvu. Krunica je vrijedna i lijepa molitva koja nam pomaže otkriti smisao i ljepotu kršćanskoga poziva.

Neka nam ovaj Gospin mjesec listopad bude poticaj na molitvu svete Krunice, ali i ohrabrenje da za svaku situaciju postoji rješenje.