Početna stranica » Skulptura sv. Ilije na Buškom blatu

Skulptura sv. Ilije na Buškom blatu

1 min

Skulptura Sv. Ilije u karmelu Sv. Ilije na Buškom jezeru izrađena je 2008./2009. godine. Klesana je u mramoru carrara, koji je jedan od najkvalitetnijih kamenih materijala i u kojemu su nastala brojna kiparska remek-djela. Skulptura je visine 250 cm te se svojom visinom i monumentalnoš­ću uklapa u cjelokupni prostor samostana.

Zbog prirode materijala i tehničke izvedbe izrada skulpture je bila vrlo zahtjevna te je to jedan od mojih najsloženijih spomenika. Monumentalnost skulpture proistekla je iz starozavjetnog značenja sv. Ilije proroka, ali i položaja skulpture unutar arhitektonskoga prostora karmelićanskog samostana.

Tradicionalni ikonografski prikaz sv. Ilije naznačen je i u ovoj skulpturi, ali s određenim autorskim odmakom. Mač, koji je dio ikonografskoga prikaza sv. Ilije, nalazi se u njegovoj lijevoj ruci, te tako zadobiva sekundarno značenje. Desna ruka, koja je uzdignuta prema nebu, ima primarno značenje jer jednim prstom ukazuje na jedinoga Boga, a da pri tome ne prijeti i ne veliča silu. Upravo iz te geste proistječe simbolička snaga ove skulpture jer ukazuje na značenja sv. Ilije proroka za monoteističke religije. Istovremeno, sv. Ilija desnom nogom stoji na jednome kamenu te se i time pojačava simbolički naboj skulpture.

Budući da je sv. Ilija starozavjetni prorok, prikazan je bez vidljivih krš­ćanskih simbola, ali kao njegov alegorijski navjestitelj, te je na taj način svojom vizualnoš­ću prihvatljiv za sve konfesije u BiH.

Autorski otklon je učinjen i prema uobičajenom ikonografskom prikazu sv. Ilije kao starog i mudrog proroka, jer je na ovoj skulpturi svetac prikazan kao mlad čovjek u punoj životnoj snazi koja je potrebna za pobjedu nad 450 baalskih svećenika. Takvim prikazom želio sam potencirati snagu i ljepotu sveca zaštitnika BiH, estetskim skladom uklopiti se u predivan krajolik Buškog jezera te naglasiti njegovu važnost za karmelićanski red.