Proslava je počela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kraj spomen-obilježja hrvatskog policajca Franje Ladana Pancera kod Hidroelektrane Jajce II, jer je Franjo Ladan prva žrtva Domovinskog rata u Jajcu. Vijence su položili i svijeće upalili članovi obitelji, braniteljske udruge, djelatnici Policijske postaje Jajce i gosti. Molitve za pokojnog Franju i sve pokojne branitelje izmolio je podmilački župnik fra Filip Karadža. U povratku prema Jajcu, sudionici su uobičajeno svratili u Svetište sv. Ivana Krstitelja u Podmilačju.
Uslijedilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod spomen-obilježja osam poginulih pripadnika 81. gardijske bojne Virovitica ispod sela Mile, na Plivskim jezerima. Vijence su položili članovi obitelji, predstavnici grada Virovitice s gradonačelnikom Ivicom Kirinom, članovi braniteljskih udruga, predstavnik Hrvatskog sabora i Vlade R. Hrvatske Josip Đakić i drugi. Molitve za pokojne branitelje izmolio je župni i samostanski vikar fra Emanuel Radić.
Potom je od Plivskog-Jožikinog mosta kroz središte Jajca prema velebnoj novoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije krenuo svečani mimohod veterana hrvatskih snaga s ratnim zastavama.
Svečano koncelebrirano i zahvalno misno slavlje za poginule branitelje u Gospinoj crkvi predvodio je podmilački župnik fra Filip Karadža.
Na početku misnog slavlja mnoštvo misara, među kojima su bili i najviši predstavnici hrvatskog naroda u vlasti Federacije BiH i BiH te izaslanik Hrvatskog sabora i Vlade R. Hrvatske, pozdravio je jajački župnik i gvardijan fra Vinko Marković naglasivši: „Pomozite nam da ostanemo ovdje i da odavde naši ljudi ne odlaze. Apeliram na vas kao i na svoje vjernike. Učinimo sve da ovdje možemo dostojno živjeti.“
Župnik Karadža u propovijedi je, između ostaloga, istaknuo: „Sve nas je okupio osjećaj zajedništva i zahvalnosti za dar slobode.”
Nakon misnog slavlja kod središnjeg spomen-obilježja poginulih branitelja, u nultom središtu Jajca, vojni orkestar svirao je himnu BiH i himnu hrvatskog naroda, pri čemu je krenulo razvijanje hrvatskog stijega na jajačkoj tvrđavi, a zatim je minutom šutnje odana počast poginulim braniteljima.
Potom su, uz mirozov vojnog orkestra, položeni vijenci i upaljene svijeće. To su učinili ratni zapovjednici hrvatskih snaga u VRO „Maestral“, izaslanstva udruga iz Domovinskog rata, izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH, predvođeno predsjednikom Draganom Čovićem, izaslanstvo Vlade RH i Sabora RH na čelu sa saborskim zastupnikom Josipom Đakićem, izaslanstvo grada Virovitice s gradonačelnikom Ivicom Kirinom, načelnik općine Jajce Edin Hozan i predsjedatelj Općinskog vijeća Jajce Josip Tolić, Koordinacija boračkih udruženja proisteklih iz Armije RBiH Jajce, izaslanstvo Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH.
Molitve za poginule hrvatske branitelje izmolio je župni vikar fra Drago Blažević u zajedništvu s fra Filipom Karadžom.
Na kraju je održana svečana akademija u velikoj dvorani Doma kulture gdje je odsvirana himna BiH, dok je himnu hrvatskog naroda otpjevao Zbor HKD Napredak iz Jajca pod ravnanjem Katarine Ladan.
Nazočnima su se obratili: predsjednik HDZ-a Jajca Anto Brtan, u ime organizatora, ratni zapovjednik hrvatskih snaga na glavnom pravcu oslobođenja Jajca general Stanko Sopta, izaslanik Sabora RH Josip Đakić i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović. Brtan je u svom obraćanju istaknuo kako je Jajcu i Jajčanima potrebna nova nada, a Čović je naglasio: „Bitno je da naša mladost zna svjedočiti da 13. rujna nije samo datum iz kalendara. Taj dan treba zastati, treba se sjetiti onih koji su sebe ugradili u svoju domovinu, za svoj narod.“
Uslijedio je domjenak za puk i uzvanike ispred Doma kulture, u samom središtu Jajca.
Proslava je završena završnicom malonogometnog turnira u Sportskoj dvorani na Barama i velikim vatrometom.
(Stipo Marčinković)