Ono što je na poseban način obilježilo ovu scenu jest dvosmislena želja ove starice. Naime, bolovala je od demencije, te je najprije izjavila kako želi umrijeti, a potom kako to ipak ne želi. Na kraju je cijeli slučaj završio na sudu. Međutim, iako liječniku slijedi suđenje, tužitelji ne traže za njega zatvorsku kaznu, nego žele razjasniti kako treba postupati prema osobama koje boluju od demencije i koji su ranije izjavili kako žele umrijeti pod određenim okolnostima, te potom promijenili svoju odluku. Ovdje se, zapravo, liječnika optužuje da ne ulaže dovoljno napora kako bi otkrio što pacijent uistinu želi. Stoga se ovim postupkom želi uspostaviti bolji pravni okvir kada je riječ o eutanaziji koja je zakonom odobrena u Nizozemskoj.
„Mišljenja smo kako liječnik nije postupio dovoljno pažljivo i stoga je prešao prag, ali, istodobno, tvrdimo kako taj prag i nije baš sasvim jasan”, izjavila je glasnogovornica javnoga tužiteljstva Marilyn Fikenscher.
„Ključno pitanje ovoga slučaja je koliko dugo liječnik treba nastaviti savjetovati pacijenta s demencijom ako je on u ranijoj fazi već zatražio eutanaziju”, izjavila je za BBC glasnogovornica tužiteljske službe Sanna van der Harg, te dodala: „Intenzivnija rasprava s dementnom pacijenticom mogla se voditi i prije odluke o prestanku njezina života.”
Iako je liječnik priložio i pisani zahtjev pacijentice u kojemu ona traži izvršenje eutanazije, nizozemski tužitelji su se složili kako je on nejasan i kontradiktoran. U zahtjevu je izjavila kako želi prirediti humani oproštaj za svoje najmilije, te da ne želi da ona sama pati kao ni oni brinući se o njoj. Na kraju je dodala kako želi da se eutanazija izvrši onda kada liječnik bude smatrao da je došlo vrijeme za to. Ipak, ovaj slučaj je još uvijek na sudu te se očekuje da bude riješen kroz sljedeća dva tjedna, prenosi Aleteia.
Nažalost, eutanazija je postala uobičajeni način umiranja u Nizozemskoj što je dovelo do toga da ovaj oblik umiranja čini 4,5 % uzroka smrti u toj zemlji. Istraživanja su pokazala kako zahtjevi dolaze u sve većem broju i od onih koji nisu smrtno bolesni. Godine 2016. Nizozemska je bila prva zemlja u svijetu koja je zakonski odobrila liječnicima da pomognu pacijentima da umru. Zakonski je odobrena eutanazija, ali i pomaganje u samoubojstvu putem liječničkih recepata za smrtonosnu dozu pojedinih lijekova.
Crkva naglašava kako umirućima treba pomoći, ali pružanjem prave ljubavi i brige, a ne ubijati ih uskraćujući im tako prirodnu smrt. Ako sam pacijent vjeruje u smisao života i smrti prihvatit će svoje postojanje i u bolesti i u starosti jer svako čovjekovo stanje ima duboki smisao pred Bogom.