Početna stranica » Proslava sv. Ive u Podmilačju

Proslava sv. Ive u Podmilačju

1 min

Deseci tisuća vjernika i hodočasnika okupili su se u župi Podmilačje koja je 24. lipnja proslavila svetkovinu svog nebeskog zaštitnika svetoga Ivana Krstitelja

Tisuće hodočasnika pješačilo je i po nekoliko desetaka kilometara vršeći svoje zavjete i hodočasteći u najstarije svetište u BiH. Duhovni program započeo je na uočnicu, 23. lipnja u 15,30 pokorničkim bogoslužjem. U 16 sati uslijedila je procesija s iznošenjem kipa sv. Ive i misa. Pokorničko bogoslužje kao i misu predslavio je fra Dario Laštro, župni vikar u Vitezu. Misom za bolesnike u 18 sati tradicionalno je predsjedao nadbiskup vrhbosanski mons. Tomo Vukšić. Prigodni duhovni program nastavljen je u 20 sati pobožnošću Puta križa uz brdo Grabež. U 22 sata održan je molitveno-meditativni program pod kojim je upaljena i blagoslovljena ivanjska vatra.

Na samu svetkovinu sv. Ive prvu misu u 7 sati predslavio je fra Emanuel Josić, definitor Bosne Srebrene. Misu u 8,30 predslavio je fra Marinko Baotić, gvardija i župnik u Zagrebu. A središnje misno slavlje u 11 sati s molitvom za bolesnike predslavio je mons. Miro Reolota, vojni biskup u BiH, koji je u svojoj propovijedi istaknuo temeljne poruke svetoga Ive i njihovu aktualnost u životu suvremenog vjernika te zaključio: “Hodočašće je slika života. Netko hoda svojim nogama, netko na štakama, netko u kolicima, ali svi hodamo noseći neki teret. Svatko od nas nosi svoje križeve, svoje brige, svoje nade i svoje molitve. Osjećamo da sveti Ivo s ovoga mjesta naše molitve uzdiže prema nebu. Vjerujemo da je po svome zagovoru snažno povezan s Gospodinom. Zato smo danas došli.”