Braćo i sestre, danas, na treću uskrsnu nedjelju, sveta Crkva podsjeća nas na neke snažne argumente, kako bismo ojačali svoju vjeru u uskrslog Krista.
Prije svega, u prvom čitanju (Dj 23, 4. 22-33) sveti apostol Petar podsjeća nas da smrt nije mogla držati pod svojom vlašću Isusa, Davidovog potomka, kojega je nebeski Otac predodredio da bude vladar cijelog svemira i dao mu vječno Kraljevstvo. David je umro, ali Bog je treći dan uskrisio Isusa od mrtvih i uzvisio ga sebi zdesna na nebu.
I u drugom čitanju (1 Pt 1, 17-21) sveti Petar podsjeća nas da nismo otkupljeni propadljivim, materijalnim stvarima – srebrom ili zlatom, nego neprocjenjivom Krvlju Isusa Krista, Sina Božjega, raspetoga i uskrslog, koja vrijedi više od svih bogatstava svijeta. Stoga moramo uvijek ostati vjerni Kristu, našem Otkupitelju.
Evanđelje (Lk 24, 13-35) nam donosi ukazanje uskrslog Krista dvojici njegovih učenika na putu za Emaus. Zanimljivo je da su ta dva učenika bila vrlo dobro obaviještena o svim događajima koji su se tih dana dogodili u Jeruzalemu, ali nisu ništa razumjeli.
Vrlo dobro su znali sve što je Isus rekao. Nadali su se da će on spasiti svoj narod, ali nisu mogli prihvatiti njegovu smrt. Štoviše, čak i kad su čuli da su neke žene bile na grobu i nisu pronašle Isusa, te da su im čak i anđeli Gospodnji rekli da je Isus uskrsnuo, nisu mogli ni razumjeti ni povjerovati…
U tom trenutku Isus je uzeo riječ i objasnio im da su se njegovom smrću i uskrsnućem ispunila sva proročanstva Starog zavjeta koja su govorila o njemu. Njihova su srca gorjela od ljepote njegovih riječi, ali još uvijek nisu razumjeli da im to govori Isus.
Napokon su im se otvorile oči i prepoznali su ga u lomljenju kruha. – Isus im je lomio kruh na isti način na koji im ga je lomio i na svojoj Posljednjoj večeri. Ali u tom trenutku Isus je nestao iz njihova vidokruga.
Sada ga više nisu trebali ni vidjeti, jer su sada vjerovali u njegovo uskrsnuće. Ta vjera i ta radost, kojom ih je ispunio osobni susret s uskrslim Kristom, dala im je hrabrost da odmah ustanu i vrate se u Jeruzalem, kako bi svojim prijateljima objavili radosnu vijest da je Isus uskrsnuo i da su ga susreli i razgovarali s njim. Ostali učenici su ih pak učvrstili u vjeri, jer su i oni čuli za njegovo uskrsnuće, a neki su ga čak i susreli.
Zašto nam Crkva nudi ova čitanja na razmatranje?
Zato što i mi prepoznajemo raspetoga i uskrslog Isusa Krista jedino, ili najbolje, u svetoj Misi, kad slušamo njegovu riječ i razmišljamo o njoj i kad se hranimo njegovim presvetim Tijelom i Krvlju u svetoj Pričesti. Sva ostala učenja i svjedočanstva nisu dovoljna za našu vjeru, ako osobno ne susretnemo našeg Otkupitelja u njegovoj riječi, koju slušamo na svetoj Misi, i ako se ne hranimo njegovim Tijelom i Krvlju u svetoj Pričesti.
Ljudske riječi mogu biti vrlo dobre i vrlo dragocjene, ali nas ne mogu uvjeriti, osim ako ih ojača živa riječ Kristova i ako njegov Duh Sveti ne prosvijetli naše umove i srca da prihvatimo svjedočanstva njegovih vjernika, koji riječju i životom svjedoče za svog i našeg Gospodina, za svog i našeg Otkupitelja, koji nas je svojom smrću na križu spasio od vječne smrti i dao nam vječni život svojim uskrsnućem od mrtvih.
Budimo uvijek zahvalni Bogu za sva ta svjedočanstva vjere, koja nam pomažu da ostanemo vjerni uskrslom Kristu, koji i nas voli i ne dopušta da izgubimo svoje duše, kao što nije dopustio ni da ona dva učenika iz Emausa izgube svoje živote daleko od njega, nakon što je on umro i uskrsnuo za njihovo otkupljenje.
Neka nam ovo uvjerenje pomogne da ustrajemo u molitvi i za sve one ljude koji su se okrenuli od Krista, od Crkve i od vjere, jer je Isus Krist umro i uskrsnuo i za njihovo spasenje. On se ne slaže s gubitkom nijednog od njih, ali traži naše plemenito, velikodušno, čisto i postojano svjedočanstvo, kao i našu molitvu, da se i njima otvore oči i da ga prepoznaju kao svog Spasitelja, jer zaista, bez vjere u Njega takvi ljudi nemaju nade u spasenje.
Dao Bog da se i u naše dane ponove čuda obraćenja svijeta svom Spasitelju i pravom Bogu, kako nitko od onih za koje je naš Gospodin Isus Krist prolio svoju Krv, ne bi bio izgubljen. Amen.