Zima je jedno od četiri godišnja doba. To je najhladnije godišnje doba koje započinje 21. prosinca i traje do 21. ožujka. Priroda je zimi uspavana, a dani traju kraće od noći. Omiljeno je godišnje doba mnogim ljudima, a posebno djeci. Ona sa sobom, pored hladnih dana, donese i mnogo snijega, pahulja, a to znači radost. Jeste li se ikada zapitali kako ustvari nastaje jedna pahulja?
Naučimo nešto o pahuljama!
Pahulja je kristal leda, oblik čvrstog agregatnog stanja vode. Ako pahulje nastaju iz otopine, proces se naziva flokulacija. Ako kondenziraju, riječ je o zgrušavanju. Pahulje kao kristali leda imaju približan oblik šesterokuta i nisu savršeno simetrične. Američki znanstvenik Wilson Bentley utvrdio je da je svaka pahulja jedinstvena i ima svoj poseban oblikkoji ovisi o temperaturi na kojoj je nastala.Na primjer, pahulje pri temperaturi od –2 °C imaju neobičan trokutasti oblik.Najljepše oblike imaju kada kristali leda brzo izrastu, npr. pri prolasku vodenih kapljica kroz olujni oblak. Najveća izmjerena pahulja pala je 1887. godine u Montani (SAD) i bila je široka 38 cm.
Dobrodušni Snješko
Pogodila gruda teška
posred glave Bijelić Snješka,
a za Snješka to je sreća:
glava mu je sad još veća.
Pa se dobri Snješko smješka,
za uho se metlom češka:
za sanjkanje i za grude.
Siječanj – kaže – neka bude
(Ratko Zvrko)
Snjegović ili snješko je snježna skulptura. Obično ga rade djeca, radujući se snijegu i dolasku zime. U nekim zemljama se veže i za proslavu Božića, ali najčešće se radi u znak proslave zime, prvoga snijega i za zabavu mladih. U dvorištima i parkovima stoji sve dok se ne istopi.
Snjegović se najčešće sastoji od snježnih kugli poredanih jedna na drugu, pri čemu je donja kugla najveća, a gornja je najmanja. Ponekad se snjegović radi tako što se snijeg samo gomila uvis. Kugle za snjegovića rade se tako što se u rukama napravi gruda veličine srednje lopte, a onda se kotrlja po snijegu i tako raste do željene veličine. Da bi snjegović što više podsjećao na čovjeka, ukrašava se na razne načine, npr. kamenčićima i ugljenom koji se često stavljaju kao usta i oči, nekad i kao gumbi zamišljenoga kaputa, a mrkva najčešće posluži kao nos. U slučaju da mu od snijega nisu napravljene ruke, stavi se metla, motka ili nešto treće.
Nitko više od djece ne uživa u zimskim radostima – u pravljenju snješka, sanjkanju, grudanju i sličnim aktivnostima. U danima kada je ipak isuviše hladno, trebalo bi vrijeme provesti kod kuće i tih dana možemo se zabaviti i lijepo s djecom provesti vrijeme koje bismo inače proveli na otvorenom. Za to imamo aktivnosti za djecu koje su inspirirane upravo zimom.
Dakle, to što djeca ne mogu izići vani kako bi pravili Snješka Bijelića ne znači da ga ne mogu napraviti kod kuće. I to od materijala koje već imate u kući. Evo nekoliko ideja:
- Snješko od kartona – prvi način
Ova ideja pogodna je za sasvim malu djecu, ali će se podjednako zabaviti i ona starija. Za izradu ovoga snješka potreban vam je karton u boji na kojem će djeca prstima ili kistom umočenim u bijelu temperu oslikati tijelo Snješka Bijelića. Oči i nos se mogu dodati flomasterom. Vrlo je jednostavno, ali i zabavno, probajte!
- Snješko od kartona – drugi način
Ovo je zapravo još jedan način ili dodatak na prvobitnu ideju. Za oslikavanje snješka u ovom slučaju djeci možete dati kartonsku čašu ili rolu od toalet papira koju će umakati u bijelu temperu. Šal i kapu možete docrtati ili napraviti od kolaž papira ili dekorativne trake.
- Snješko Bijelić od čarape
Potrebni materijal: par bijelih čarapa, konac, riža za punjenje, traka za šal, dugmići, super ljepilo i 3 pribadače.
Čarapu isijecite na dva dijela tako da manji dio bude sam vrh čarape (koji ćete kasnije koristiti za kapu), a drugi, veći dio ćete iskoristiti za tijelo na sljedeći način: čarapu napunite rižom i vežite je koncem. Rukama oblikujte tako da dobijete tijelo i glavu snješka i na prijevoju vežite traku. Pribadačama naznačite usta i oči na glavi snješka, zalijepite dugmiće na tijelo snješka, a za šal možete iskoristiti komad tkanine ili ukrasnu traku. Prvi, manji dio čarape izvrnite i napravite kapu i vaš snješko je spreman. Zbog specifičnoga punjenja djeci će sigurno biti zanimljiv za igranje.
Zimske zagonetke
Iz visine gusto pada
nikad padom ne nastrada.
A kad toplo sunce svane,
rastopi se i nestane.
(snijeg)
Četiri nožice, a dva opanka!
(saonice)
Zube nema, ruke nema
ali ipak grize!
(zima)
U kaputiću bijelom
pod snježnim velom
živim uvijek vani
kad su hladni dani.
A kad dođe sunce
zima s vremenom prestaje
tada i ja tiho
i polako nestajem!
(snjegović)
Na snijegu, ledu
i svježem zraku
u bijeloj košulji
i crnom fraku
svoje dane provodi
plivajući u hladnoj vodi!
(pingvin)
Zimski sportovi
Riječ je o sportovima koji se najčešće igraju zimi, a obično su vezani za snijeg i led.Uglavnom su to razne vrste skijanja, klizanja i sanjkanja. Ranije su se ovi sportovi igrali samo tijekom zime, ali pojavom umjetnoga snijega i leda došlo je do promjene. Zimski sportovi imaju svoja posebna natjecanja od kojih su najpoznatije Zimske olimpijske igre. U zimske sportove ubrajamo: klizanje, skijanje, sanjkanje, daskanje na snijegu – snowboard, timski sportovi – hokej na ledu itd.
Sada kada si nešto saznao/saznala o zimi i zimskim radostima, nadam se da ćeš zajedno sa svojom obitelji provesti zimski raspust te uživati u zimskim radostima praveći snješka, grudanju, sanjkanju i skijanju. Lijepo se odmorite i što više vrijeme provedite uživajući u obiteljskom druženju na svježem zraku u divnoj zimskoj idili.
Želim vam ugodan zimski raspust i puno zimske radosti!