U narodu je zovu „sunčeva nevjesta” jer joj se cvjetovi okreću prema suncu od istoka prema zapadu, kao u suncokreta. Latice se otvaraju čim ih sunce obasja, a zatvaraju čim sunce zađe. Po kršćanskoj predaji, njezini su cvjetovi nikli iz suza Marijinih, koje je prolila u bijegu za Egipat.
Simbol je predanosti, ljubavne vjernosti i skromnosti.
Kaže se da tratinčica označava nevinost. Cvijet je posebno bio zastupljen u viktorijansko doba kada je mladić djevojci koju je htio zaprositi prvo darivao tratinčice. Neki običaji su i danas prilično rašireni, posebno kada djevojke kidaju latice i proriču vole li ih ili ne vole voljene osobe.
Tratinčica je mala zeljasta trajnica s loptastim listovima u prizemnoj rozeti, između kojih rastu bezlisne stabljike, do 20 cm u visinu, s po jednom cvjetnom glavicom. Cvate gotovo cijelu godinu, čim okopni snijeg pa sve do kasne jeseni. Raste u cijeloj Europi, Maloj Aziji, a proširena je u Sjevernu Ameriku, Novi Zeland i Australiju.
Sva navedena narodna imena vrlo dobro karakteriziraju tu lijepu i ljekovitu biljčicu. Tratinčica uglavnom raste po gaženim travnjacima, tratinama, a njezin ljupki izgled opravdava i ostale narodne nazive. U većim količinama naći ćemo je po livadama i voćnjacima gdje je možemo skupljati za ljekovite pripravke.
Ljekovita svojstva i primjena: Rabe se nadzemni dijelovi, koje beremo u vrijeme cvatnje, i sok od biljke. Beru se odvojeno listovi i cvijet, od ožujka do studenoga, a suše se u sjeni. Sadrži saponine, eterično ulje, treslovine, sluz, gorke tvari i inulin. Tratinčica služi za unutarnju i vanjsku upotrebu. Jača mokraćni mjehur, čisti krv i pluća, liječi anginu, astmu, bronhije, upalu pluća, unutrašnje povrede, proljeve, unutrašnju temperaturu, kožne osipe, rane, smanjuje upalu i gnojenje, liječi bolove od gihta u nogama, pojačava izbacivanje mokraće, bolnu menstruaciju.
Kao prilog jelu:
Najbolje nabrati mlade i mekane listove, ali mogu se i preko čitave godine brati, oprati ih, kuhati 10 minuta na pari i dodati kao prilog jelu. Može se kao prilog jelu miješati s na pari kuhanom blitvom, koprivom i slično. Ja je kuham na pari, s blitvom, koprivom, lukom i mladim sirom te ispečem prekrasnu pitu. Pita je tada puna vitamina, minerala i veoma ukusna.
Svježi sok:
Od ožujka do jeseni skupljaju se nadzemni dijelovi biljke i od njih se u sokovniku napravi svježi sok. Triput dnevno pije se po jedna velika žlica soka. Kura traje 6 tjedana i time se tijelo očisti od svih nepotrebnih otrova i naslaga, a pomaže i u mršavljenju. Ovaj je sok, uz dodatak meda, izvanredan lijek dišnih organa. Isto tako, ovaj sok je djelotvoran kod upaljenih rana, oboljele kože, opeklina, edema i proširenih vena te karcinoma dojki. Uvijek se stavlja kao oblog na oboljela mjesta.
Oblozi:
Nadzemni dijelovi (stabljika, listovi i cvjetovi) tratinčice stave se u gazu i dobro zgnječe da puste sok pa se to stavlja kao oblog kod potkožnoga čira, rana, uganuća i kožnih bolesti, osipa i krasta, bolova od gihta u nogama. Mast za zglobove od tratinčice dobije se kad zgnječite listove tratinčice i dodate polovinu količine listova crnoga sljeza. Smjesu dobro prepržite na pročišćenom maslacu. Još vruću mast procijedite kroz krpu izravno u posudu koja je određena za čuvanje ove masti. Njome trljajte bolne zglobove 2 do 3 puta dnevno.
Čaj od suhe ili svježe tratinčice:
Tri vrhom pune male žlice svježe ili dvije male žlice cijele suhe biljke stavi se u šalicu vrele vode, ostavi poklopljeno 15 minuta, procijedi te popije vrlo toplo i na gutljaje. Dnevno se piju 3 – 4 šalice čaja. Ako je netko sklon obolijevanju, treba 3 tjedna svakoga dana piti ovaj čaj. Ima li netko glavobolju uslijed oboljele jetre, neka tjedan dana ujutro natašte i navečer prije spavanja popije po 1 šalicu čaja cijele biljke (stabljika, listovi i cvjetovi). Žene sa spuštenom maternicom i bolovima u leđima trebale bi 3 tjedna piti ovaj čaj, svaki dan po tri šalice, toplo i na gutljaje. Kao dobar lijek protiv prehlade može poslužiti čajna mješavina tratinčice i zovinih listova i cvjetova, a protiv unutrašnjih povreda pomaže čajna mješavina tratinčice i orahova lista.
Salata:
Vrlo je djelotvorna miješana salata u rano proljeće od listova tratičnice, maslačka i ljubičice. Treba je jesti prije ručka i večere 3 tjedna kao proljetnu kuru čišćenja organizma i mršavljenje. Ona, naime, uklanja nagomilane otrove iz tijela, pojačava izbacivanje mokraće, regulira stolicu, sprečava upale, pojačava rad jetre, čisti krv.
Jastuk od tratinčice:
Osobe koje boluju od gihta i reume trebale bi napraviti i primjenjivati jastuk i pokrivač od ove biljke. Nabere se čitava biljka, zajedno s korijenjem i cvjetovima, osuši na propuhu i napravi se jastuk ili pokrivač, ali i kao dodatak nad madracem na čemu ćemo ležati. Vrlo je djelotvorno.
Tinktura i ulje od tratinčice:
Dvije do tri šake usitnjene biljke močite u litri rakije 6 tjedana. Tinkturu povremeno promiješajte. Nakon tri tjedna procijedite i koristite. Ujutro natašte uzmite po 20 kapi na koricu kruha ili mažite oboljela mjesta. Ulje tratinčice djelotvorno je kod hiperpigmentacije te stanjene i zrele kože. Staklenka se napuni cvjetovima i listovima tratinčice i prelije maslinovim uljem. Na suncu ili u toplomu stoji 6 – 8 tjedana. Tim uljem masira se oboljela mjesta kože.