Dvogodišnja ili višegodišnja zeljasta biljka, sa snažno razvijenim korijenom iz kojega u proljeće izbija višestruko razgranata stabljika, visoka i do 1,5 m. Listovi su s vrlo uskim ispercima. Cvate od lipnja do listopada, a cvjetovi su zagasitožuti, sitni, skupljeni u plosnate, štitaste cvatove. Plodovi su suhi, smeđi, vretenasti, dugi do l cm, a sazrijevaju postupno, ovisno o redoslijedu cvatnje. Komorač je sredozemna biljka koja samoniklo raste i u našem primorju. Kao ljekovitu biljku uzgajaju je u umjerenim klimatskim krajevima po cijelome svijetu. I u Hrvatskoj je česta biljka, a raste u prirodi po travnjacima, poljima, vrtovima, maslinicima, uz putove, posvud. U srednjem vijeku u Europi su ga mnogi upotrebljavali kao protusredstvo protiv vračanja.
Ljekovita svojstva i primjena: Ljekovita je cijela biljka, a vrlo je bogata eteričnim uljima s terpenom, anetolonom, fenhonom, masnim uljem, bjelančevinastim supstancama, šećerom i dr. Eteričnoga ulja ima najviše u plodovima. Ako je moguće, znatno je bolje rabiti samonikli komorač nego uzgajani. Najbolje ga je upotrijebiti svježega, ali se također i suši. Plodovi se beru suhi i to postupno, kako sazrijevaju. Komorač je vrlo cijenjena začinska biljka, ali se jednako primjenjuje i kao lijek. Regulira menstruaciju, stvara mlijeko u grudima, otklanja začepljenje grudi i tijekom dojenja održava njihovu čistoću, omogućuje djeci miran san, regulira probavu, zaustavlja povraćanje i štucanje, poboljšava izlučivanje crijevnih plinova i mokraće, djeluje povoljno na bronhije i pluća te smiruje napade astme, kašlja i hripavca, liječi grlobolju, uspješan je protuotrov kod trovanja jodom. (…)
Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Svjetla riječi.
Ako još uvijek niste naš pretplatnik, pretplatiti se možete na ovoj poveznici ili nas za više informacija kontaktirajte na 033 726 200 i [email protected]