Svjetlo rijeci - Home Kontakt
Svjetlo rijeci
Godina XXVI Broj 301, Sarajevo,
travanj 2008.
Revija
 
 
  Pretplata i izdanja
 
Recepti sestre Anđelke
 Kolač iz kalupa
Drage domaćice, budući da ste u proteklom uskrsnom vremenu "titrali" oko svojih najmilijih ukućana i ispunjavali svakojake gurmanske želje, vrijeme je da i sebi date oduška. Stoga, sestra Anđelka samo "za vašu dušu" preporuča kolač iz kalupa. A ubrzo ćete mnoštvo ovakvih delicija iz "kalupâ" sestre Anđelke moći naći i u knjizi Recepti sestre Anđelke!

Potrebni sastojci:

Za tijesto:
4 jaja
15 dag šećera
10 dag margarina
15 dag brašna
2 žlice kakaa
1 dl mlijeka
1/2 pec. praška




Zaljev:

2 dl vode
10 dag šećera
1 žlica ruma
vodu, šećer i rum zajedno prokuhati i ostaviti da se ohladi


Za kremu:
2 jaja
10 dag šećera
10 dag oraha
15 dag margarina


Za preljev:
1 čokolada od 100 g
2 žlice vode, 2 žlice ulja i 5 dag margarina


Priprava:
Izrežite margarin na komadiće pa ga mješačem izradite da omekša. U margarin dodajte žumanjke i polovicu šećera te sve zajedno izradite u kremastu smjesu. Bjelanjke umutite u čvrsti snijeg dodajući mu preostali dio šećera. U smjesu margarina i žumanjaka dodajte brašno pomiješano s pec. praškom, kakao, mlijeko i na kraju čvrsti snijeg od bjelanjaka. Sve zajedno izmiješajte žicom da se svi sastojci spoje i istresite u podmazan i brašnom posut kalup. Pecite oko 40 minuta na srednjoj temperaturi. Kad je kolač pečen i kad se ohladi, prerežite ga vodoravno dva puta. Svaki dio natopite pripremljenim zaljevom i premažite kremom te složite jedan na drugi. Za kremu jaja i šećer izmiješajte žicom, samo toliko da se spoji, a zatim stavite zdjelu u vodenu kupelj da se krema kuha na pari neprestano miješajući. Kuhajte je oko 10 minuta. Krema ne smije biti kruta nego glatka i pjenasta. Kad je kuhana, skinite je s peći i u tako vruću kremu umiješajte pripremljene orahe. Sve zajedno izmiješajte i ostavite neka se hladi. Dok se krema hladi, izradite margarin da bude pjenast pa u njega dodajte ohlađenu kremu. Za preljev izlomite čokoladu, promiješajte vodu i ulje te stavite na toplo da se čokolada otopi. Nakon toga dodajte margarin i miješajte na laganoj vatri da se sve sjedini i da smjesa bude tečna i sjajna. Pripremljen preljev još dok je topao izlijte na kolač i lopaticom ili nožem razmažite po cijelom kolaču.



Dragi naši čitatelji,
recepte sestre Anđelke objavljujemo nekoliko godina i, smijemo slobodno reći, oni su najčitanije štivo naše revije kod mnogih naših domaćica i domaćina kako u Bosni i Hercegovini tako i u Hrvatskoj te drugim zemljama diljem svijeta u kojima je naš list pronašao čitatelje. Iz toga razloga uskoro će u izdanju Svjetla riječi izaći knjiga recepata sestre Anđelke Kuhinja bez zidova. Knjiga sadrži preko sto recepata podijeljenih na tri dijela: slana jela, slatka jela i torte.






 
Dan Gospodnji
Tražilica

Preporuči stranicu prijatelju:

 
 
O nama | Impressum | Arhiva | Naše knjižare | Korisni linkovi | Knjiga gostiju | Marketing
 
 
www.svjetlorijeci.ba | webmaster | All rights reserved. Best viewing with Internet Explorer & Mozilla Firefox